Cenový šok u dodané i odkanalizované vody odsouhlasilo představenstvo Vodovodů a kanalizací Hradec Králové. „Provozovateli, společnosti Královéhradecká provozní, jsme povolili nárůst pouze o inflaci a o náklady spojené s provozováním nového majetku,“ tvrdí ředitel VAK Hradec Králové František Barák.

„Více než polovinu nárůstu ceny vodného a stočného představuje zvýšené nájemné o 30 milionů korun na získání dalších investičních zdrojů pro Vodovody a kanalizace Hradec Králové, které použijeme na obnovu našeho vodárenského majetku. V příštím roce budeme investovat více než 300 milionů korun, z toho téměř 200 milionů do obnovy,“ dodává.

„Další skokové nárůsty cen v nejbližších letech neočekáváme. Zvýšením ceny v roce 2009 si naše společnost zajišťuje dostatek zdrojů na obnovu stávající infrastruktury i v budoucnu,“ tvrdí Barák.

Poslankyně Hana Orgoníková, která při vstupu partnera na riziko nekontrolovatelného růstu cen upozorňovala, se vývoji nediví. „Moje obavy se potvrdily. Radost z toho ale nemám, protože to dopadá na občany,“ uvedla.

Magistrát ústy svého mluvčího Václava Svobody tvrdí, že zdražování nemá se vstupem strategického partnera do společnosti VAK nic společného. „Je logicky zdůvodněno. Příčinou je nutnost investic,“ řekl. (čer)