Úkolem zahraniční práce českých vojáků je cvičit, mentorovat a pomáhat pěší jednotce Afghánské národní armády.

Vojenská jednotka OMLT - Operational Mentoring and Liaison Team se shromáždila v prostoru kasáren 43. výsadkového praporu 4. brigády rychlého nasazení, odlétá v nejbližších hodinách do Afghánistánu. Jejím hlavním úkolem je cvičit, mentorovat a pomáhat v pěší jednotce o síle praporu (kandaku) Afghánské národní armády. Účelem tohoto způsobu výcviku je zvýšit operační schopnosti všech jednotek kandaku. Zajistit bezpečné prostředí, volnost pohybu v prostoru odpovědnosti a nastavit podmínky pro provádění celého spektra operací.

Z celkového počtu 54 osobze čtrnácti vojenských útvarů z celé republiky je šestnáct příslušníků velení a štábu, jejichž úkolem je zabezpečovat a plánovat činnost pěti takzvaných mentorovacích týmů. Čtyři z nich jsou určené pro taktický výcvik jednotek a jeden mentorovací tým bude pracovat pro rotu zbraní. Součástí kontingentu jsou také lékař a zdravotníci. Šedesát procent skupiny tvoří příslušníci 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi.

Příprava 1. jednotky OMLT byla zahájena již pátého ledna. Během tohoto období absolvovali všichni příslušníci řadu speciálních kurzů – střeleckých, řidičských, jazykových a zdravotnických a to nejenom v České republice, ale také v zahraničí.

Další informace najdete také ZDE!

(lk, ron)