Stovka příslušníků vojenské nemocnice, kteří mají za sebou účast v misích ať již v Afghánistánu, Iráku nebo v devadesátých letech na Balkáně, požene v sobotu hradecké fotbalisty k vítězství nad pražskou Spartou. V hledišti budou společně s dalšími fanoušky.

O přestávce si zájemci budou moci prohlédnout vojenská vozidla, která ve válkách zachraňují životy.

Držet palce přímo na místě bude také Zoltán Bubeník, ředitel agentury vojenského zdravotnictví Armády České republiky, pod kterou spadají mimo jiné také obě hradecké polní nemocnice.

Proč jste se rozhodli podpořit zrovna tento zápas?
Určitě je to fotbalový svátek, když do města dorazí tak významný hráč české ligy jako je Sparta. S fotbalovým klubem spolupracujeme dlouhodobě a vyslyšeli jsme jeho přání, aby byla určitým způsobem prezentována armáda, která má v Hradci Králové dlouhodobé zastoupení.

Chodíte fandit pravidelně?
Pokud mi čas dovolí, tak ano. Nejsem ale schopný dostavit se na každý zápas. Pokud přijedou významní soupeři jako je Sparta či Plzeň, tak se snažím nechybět.

Hradecké fotbalisty čeká už jen devět zápasů. Od sestupových příček je mnoho neděli, potřebují tak vyhrávat. Jaký tipujete dnešní výsledek?
Hradci přeji, aby se nepotácel na dně ligové tabulky a posunul se směrem vzhůru. Přeji tak minimálně remízu. Bude to 2:2.

Co byste jim poradil za recept?
Nebudeme používat obecná klišé, aby vycházeli ze zabezpečené obrany do rychlého protiútoku. Prostě jen – hrr na Spartu!

Když jsou vojáci na misiích, mají možnost sledovat fotbalové případně sportovní utkání?
Zažil jsem to osobně při Mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2004, na které jsme se dívali z Kosova. Někdy ale nelze přenosy sledovat online. Při nasazení polní nemocnice v Afghánistánu jsme sledovali fotbalové i hokejové přenosy s denním zpožděním. Na výsledky bylo informační embargo, abychom si zážitek nezkazili.

Věnujete se sportu?
Snažím se hrát golf. Je to taková oddychová a zároveň pohybová aktivita. Hrajeme ho celá rodina, takže jej jednou za čas využijeme pro stmelení rodinných vztahů.

6. a 7. polní nemocnice
Hlavní úkoly, které zajišťují:
• třídění a stabilizaci vitálních funkcí pacientů
• život a končetiny zachraňující (urgentní) chirurgii
• intenzivní a pooperační péči
• krevní transfúzi
• krátkodobou hospitalizaci (do doby strategického odsunu)
• stomatologickou péči
• zobrazovací vyšetření (CT, ultrazvuk, RTG)
• laboratorní vyšetření (biochemicko-hematologická a mikrobiologická laboratoř)
• zdravotnický odsun
• zásobování zdravotnickým materiálem a technikou
Ukázka z činnosti vojenské polní nemocnice.
Polní nemocnice jsou založeny na stavebnicovém systému s důrazem na samostatnost jednotlivých jejich součástí. Pro rozvinutí využívají kombinovaný systém stanů a kontejnerů. Všechny prvky jsou řešeny s možností vzájemného propojení do funkčních celků, které mohou pracovat i samostatně.

Jaký recept na vítězství byste poradili fotbalistům?
„Nebudeme používat obecná klišé. Prostě jen – hrr na Spartu!" (Zoltán Bubeník, ředitel agentury vojenského zdravotnictví  AČR)
„Tvrdě pracovat v zatažené zónové obraně, ale vůbec tomu nerozumím." (Zdeněk Fink, primátor Hradce Králové)
„Ať se teple oblečou a měli by být jako aprílové počasí, tím je mohou překvapit." (Filip Huml, divadelní herec a režisér)
„Každá rada je drahá. Štěstí stačit nebude. Musí nechat na hřišti vše. Bude to těžké." (Miroslav Hloušek, ředitel městské policie)