Celkem dvanáct vojáků ze 143. zásobovacího praporu Lipník nad Bečvou v prosinci nastoupilo do nemocnice v Ústí nad Orlicí. Psali jsme o tom už ZDE. Jako jeden z prvních vyměnil zelené maskáče za nemocniční oblek Zdeněk D. Stal se posilou zdravotníků na jednotce intenzivní péče, kde se mimo jiné staral o sedmdesátiletého covidového pacienta Luďka V.

„Po lidské stránce jsme si s panem Luďkem opravdu sedli. Je ve věku mého táty. Zpočátku byl na JIPce a poté ho převezli na jiné oddělení. Docházel jsem za ním každý den, nosil mu noviny a aspoň chvíli jsme si povídali,“ řekl Zdeněk s tím, že jsou dodnes v telefonickém kontaktu.

Psali jsme:

Vyčerpané nemocnice a jejich covidové jednotky v Královéhradeckém a Pardubickém kraji
Pytle s věcmi pro zoufalé pozůstalé už ani nepočítám, říká sestra z ARO oddělení

Kromě morální podpory však byla potřeba také praktické pomoci. „Staral jsem se o něj vždy podle toho, co mi řekly sestry. Standardní výpomoc s hygienou, stravou, odvozem na vyšetření a tak,“ vzpomínal Zdeněk.

Nemocnice Pardubického kraje naposledy požádaly o pomoc v prosinci. „V souvislosti s covidem se snížil počet zdravotnického personálu, který byl práceschopný. Někdo byl v karanténě, izolaci, někteří zdravotníci čerpali ošetřovné,“ vysvětlila před časem mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Právě nedostatek personálu je podle ní jedním z důvodů, proč nemocnice požádala o pomoc vojáky. „Nejvíce nám pomáhali v činnostech, kde je potřeba mužská síla,“ dodala Semrádová tím, že momentálně nemocnice pomoc vojáků nepotřebují.

Sedmdesátiletý Luděk se z nemoci vyléčil a po propuštění z nemocnice napsal na velitelství 143. zásobovacího praporu děkovný dopis. „V dané situace byl pro mě strážným andělem. Poskytl mi potřebnou psychickou podporu v nelehkých chvílích,“ popsal pacient.

Desátník Zdeněk D. byl pomocníkem v nemocnici v Ústí nad Orlicí.Desátník Zdeněk D. byl pomocníkem v nemocnici v Ústí nad Orlicí.Zdroj: 143. zásobovací prapor Lipník nad Bečvou

Desátník Zdeněk nasazení v nemocnici vnímá jako důležitou životní zkušenost. „Hned bych jel zase. Člověku to zprvu trvá, než se zapracuje a pochopí tamní žargon. Ale pak si zvykne. A v tom kolektivu, jaký v Orlickoústecké nemocnici je, bylo moc fajn pracovat,“ řekl Zdeněk.

Ne všichni ale berou koronavirovou epidemii vážně:

Družstvo z letadla nerozprašovalo koronavirus, ale hnojilo pole ledkem
Chemtrails v Žichlínku. Zemědělci rozprašují koronavirus, volal muž policii

Plné nasazení vojáků, snahu se rychle učit a být plnohodnotnými členy potvrdil také velitel praporu Miroslav Havelka. „Většina z nasazených chce své nabyté zkušenosti dále rozvíjet a žádají o opětovné vyslání do zdravotnického či sociálního zařízení,“ uvedl Havelka.