VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největším lákadlem pro děti byla jízda obrněným vozem

HRADEC KRÁLOVÉ - Téměř tři desítky funkčních armádních vozidel a tanků, dvě střelnice a další atrakce přilákaly v sobotu do areálu Východočeského klubu přátel vojenské techniky v Ruseku stovky rodin

11.6.2007
SDÍLEJ:

Dětský den s vojenskou technikouFoto: DENÍK/Evžen Pajskr

Východočeský klub přátel vojenské techniky uspořádal v sobotu ve svém areálu v hradecké části Rusek dětský den. K vidění byly i skutečné rarity.

Těžké tanky nesmějí na silnice


„Dětský den letos pořádáme už pošesté. Největší atrakcí jsou jako vždy projížďky terénem v obrněných vozidlech. Zatímco dřív jsme jezdili u letiště, dnes děti převážíme autobusem na tankodrom v Jaroměři,“ uvedl člen klubu Ivan Kurtev.

Nejmenší návštěvníci se ale mohli do sytosti vyřádit i v Ruseku. Organizátoři pro děti připravili hned dvě střelnice. Na jedné si mohly vyzkoušet střelbu slepými náboji, na druhé pak pálily do terče z kuličkových zbraní.

Velkým lákadlem byly také lanovka, ukázka radiově řízených modelů aut nebo ukázky soubojů v podání skupiny historického šermu Metropolis z Nového Bydžova.

Společně s tatínky pak děti obdivovaly výstavu armádních zbraní či velké vojenské techniky. „Přeprava nám z letiště trvala téměř celý týden. Pásovová vozidla jsme museli přitáhnout na podvalníku, abychom nezničili silnice,“ řekl Ivan Kurtev.

Mezi exponáty byly i skutečné rarity. Tou největší byl amádní převaděč, pomocí kterého vojáci přijímali a vysílali šifrované zprávy.

„Vůz sovětské výroby je výjimečný už tím, že je patrně jediný v republice. Má náhon na všech deset kol a je plně funkční. Uvnitř jsou čtyři oddělená pracoviště. Pokud v akci došlo k otevření některé části, všechny systémy se automaticky vypnuly nebo utlumily,“ řekl další člen hradeckého klubu Dušan Judičák.

Děti byly z nezvyklých zážitků nadšené.

„Vyzkoušel jsem si úplně všechno. Ale největší sranda byla při jízdě v tom obrněnci. Příště půjdeme zase, viď, tati?“ řekl sedmiletý Vojtěch Lukáš z Hradce.

Radarovou základnu obsadily tanky a děti

V sobotu 9. června od devíti do 16 hodin pořádal Východočeský klub přátel vojenské techniky za podpory města v areálu radarové stanice v Ruseku dětský den s vojenskou technikou.

Opuštěná radarová základna vojenského letiště v Ruseku dávno neslouží svému účelu. Přesto i nadále žije ve znamení barvy khaki. Už sedmý rok je hlavním sídlem Východočeského klubu přátel vojenské techniky, a tak tu nyní hřmí třeba pásy tanků.

Nikola si hraje mezi kanony

Klub vznikl před sedmi léty a založil ho Miroslav Tuček spolu s dvěma kamarády. Členy klubu je dnes 21 nadšenců, kterým učarovaly tanky a další výzbroj.

V klubu jsou i celé rodiny

Tak tomu je i u Tučků. Členem je i Miroslavova manželka Šárka. Nejraději v tanku, obrněném transportéru nebo u protiletadlového kanonu si hraje jejich čtyřapůlletá dcerka Nikola, jež mezi vojenskou technikou doslova vyrůstá.

„Od malička mne lákala bojová technika a vzhledem k tomu, že jsem původně opravářem zemědělských strojů, záliba pokračovala a prohloubila se ještě víc na vojně,“ vypráví Miroslav Tuček.

Sám má doma mimo jiné obrněný transportér OT 64 Skot, nebo protiletadlový dvojkanon.

Další techniku mají ostatní členové, jiná je zase majetkem klubu.

Jde třeba o mostní tank MT – 55, terénní vozy GAZ, obrněné transportéry.

Klub také pravidelně organizuje velmi oblíbené dětské letní tábory.

Loni vzbudilo rozruch, a nevoli městských strážníků, když si do centra města přijela pro zmrzlinu skupinka dětí v obrněném transportérem OT 64 Skot. Veškerá technika je totiž mimo zbraní provozuschopná.

V sobotu 9. června pořádal klub za podpory města v areálu radarové stanice v Ruseku od devíti do 16 hodin dětský den s vojenskou technikou.

Byl zde například mostní tank, vyprošťovací tank, obrněné transportéry. Nemohl chybět ani tank T–72, který je ve výzbroji naší armády či ženijní vozidlo PTS, což je vlastně obrněná loď na pásech a byla využívána při povodních.


„Bojová technika je nejen vystavena, ale i v pohybu. „Pravidelně jezdí autobus, který děti odveze do Josefova, kde se v terénu svezou s ženijním vozem PTS, obrněným transportérem a další technikou,“ upřesnil Tuček. (jk)

Překvapení pro Hradečáky

NÁVŠTĚVNÍCI ZÁKLADNY V RUSEKU, kteří jsou středního nebo vyššího věku, zažili možná úsměvné shledání. Pozdně socialistický kolorit místa (s úctou k historii členy klubu důsledně zachovávaný) zde dokreslují tehdejší plastiky. Kromě budovatelského sousoší s bojovně vztyčenou "zástavou" je v areálu jedinečná možnost znovu se potkat s "hlavatým Klémou", jenž kdysi děsil na Ulrichově (tehdy dočasně Gottwaldově) náměstí v Hradci Králové. (pl)

Východočeský klub přátel vojenské techniky

Vznikl v roce 2001 a jeho cílem je obnova a provoz historických kusů vojenské techniky, pořádání závodů a srazů veteránů, jakož i organizování pomoci při živelných pohromách za pomoci vojenské terénní techniky.

Jsme neziskovou organizací, která nemá jiné příjmy, než zčlenských příspěvků a nahodile ze sponzorských darů. Veškerá technika, kterou má klub ve svých sbírkách, byla pořizována zprostředků vybraných od svých členů, jakož i náklady na udržení perfektního technického stavu, jsou hrazeny pouze tímto způsobem.

Exponáty, kterých v současné době evidujeme 32 ks, jsou nejen provozuschopné, ale jsou testovány klubovou testační komisí na originalitu, a také krajskou textační komisí z hlediska technického stavu. Proto můžeme prohlásit, že veškerá technika je vybavena trvale manipulační SPZ a proto se může pohybovat po všech pozemních komunikacích.

Protože se jedná o vojenskou techniku ( zejména terénní, vyprošťovací, obojživelnou) klub pomáhá v případech obecného ohrožení obyvatelstva, a takto je připraven stát se jednou z dobrovolných složek jednotného záchranného systému

Pro informaci o činnosti klubu uvádíme, že Východočeský klub přátel vojenské techniky se pravidelně podílí na přípravě leteckých dnů vHradci Králové, slavnosti osvobození Hradce KrálovéK – boj o Malšovický most, dále pravidelně na dětských dnech (Šimkovy sady, a pro místní část Rusek , také pro obec Předměřice a přilehlé okolí). Činnost klubu ovšem zasahuje i mimo region, reprezentací na celorepublikových a mezinárodních srazech vojenské historie ( např. Strašice – pod záštitou AČR ).

Zdroj: http://www.vkpvt.estranky.cz

Foto na stránce: DENÍK/David Taneček a Evžen Pajskr

11.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 7 500 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, - PP zkrácený na dobu neurčitou, nástup možný ihned, 1x za 14 dní i o víkendu, možnost DPP i DPČ, - Náplň práce: mytí nádobí, čištění zeleniny, pomoc v kuchyni při přípravě pokrmů, pomoc při úklidu, - Požadujeme: pracovitost, smysl pro pořádek, znalost hygienického minima a organizační schopnosti podmínkou, praxe v práci v kuchyni vítána, - Nabízíme: mimořádné odměny, příspěvek na oběd, svačiny a nápoje na pracovišti, příspěvek na dopravu, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-tky, - V případě zájmu zašlete životopis na e-mail: andrea.votavova@votavova.eu nebo volejte na 608914617. Pracoviště: Soukromé senior centrum nechanice s.r.o., Pražská, č.p. 20, 503 15 Nechanice. Informace: Andrea Votavová, +420 608 914 617.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 27 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže VULKANIZACE NA VSTŘIKOLISECH. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 32. Poznámka: VULKANIZACE NA VSTŘIKOLISECH, - Místo výkonu: Akademika Bedrny 531/8a, 500 03 Hradec Králové, - Pracovní poměr na dobu určitou od 1. 11. 2018 do 1. 11. 2019; nepřetržitý provoz, 12hodinové směny, - Požadavky: pracovitost, manuální zručnost, - Nabízíme: osobní ohodnocení 35 - 60 Kč/hod, bonusy KPI 300 Kč/měs. po půl roce práce u spol., 600 Kč/měs. po roce práce u spol., příplatky za noční směny 16 Kč/hod, příplatek za ztížené prostředí 8 Kč/hod., odpolední přípl. 7 Kč/ho., příplatky za práci přesčas 33%, docházkový bonus 1 000 Kč/měs., dovolená 5 týdnů, dotované stravování, - V případě zájmu nás kontaktujte osobně (v době mezi 9. - 16. hod. v Šimkově ulici 1224/2b, Hradec Králové), e-mailem nebo telefonicky (volejte od 9 - 16 hod.), e-mail: zdenek.jansky@adecco.com, tel. 727 859 049, kontaktní osoba: Jánský Zdeněk. Pracoviště: Adecco spol.s r.o. - pracoviště, Akademika Bedrny, č.p. 531, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Marcela Sudíková, +420 724 611 613.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 22 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ/-KA NÁKLADNÍ DOPRAVY SK. C, E. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘIDIČ/-KA NÁKLADNÍ DOPRAVY SK. C, E, - PP na dobu neurčitou, nástup od 1.9.2018, místo výkonu práce: ČR, - Požadujeme: nižší střední odborné vzdělání, profesní průkaz, možnost dodělání sk. E, - V případě zájmu nás kontaktujte tel.: 602 411 793, 721 455 162, e-mail: jiri.adlaf@seznam.cz, nebo osobně. Pracoviště: Adlafovi s.r.o., 503 27 Lhota pod Libčany. Informace: Jiří Adlaf, +420 602 411 793,721 455 162.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 500 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel PNEUSERVIS A AUTOMECHANIK/-ČKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PNEUSERVIS A AUTOMECHANIK/-ČKA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Požadujeme: vyučení, - V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail: prodej@europneu.cz. Pracoviště: Europneu cz s.r.o., Hořická, č.p. 23, 500 02 Hradec Králové 2. Informace: Michal Řezníček, +420 602 167 311.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slovenský horský nosič Vladimír Hižnay donesl na nejvyšší tuzemskou horu rekordních 165,5 kilogramu. Extrémní vynáška nákladu, kterou překonal dosavadní historické maximum, mu přitom trvala pouhé 2 hodiny a 29 minut.
38

Rekord pokořen! Horský nosič ze Slovenska vynesl na Sněžku 165,5 kilogramu

Fotbalisté Prostějova (v modrém) hráli doma s Hradcem bez branek.
17

Hradec díky bezbrankové remíze udržel neporazitelnost

Koncem týdne se ochladí, pak se znovu vrátí letní teploty

Nadprůměrně teplé počasí vydrží minimálně do konce srpna a zřejmě i v první polovině září. Koncem příštího týdne se sice ochladí na dvacet až 25 stupňů Celsia, do konce letních prázdnin ale teploty znovu porostou. Už ale asi nepřekročí tropickou třicítku jako v uplynulých týdnech. 

Na Rychnovsku je stále jen procento lidí bez práce

Rychnova nad Kněžnou - Počet nezaměstnaných lidí se v hradeckém kraji v červenci zvýšil – ale jen velmi nepatrně. Krajská pobočka úřadu práce jich ke konci měsíce evidovala celkem 8643, což bylo o 476 více než v červnu.

Vedro láká ke koupání. Voda v přírodních koupalištích se však kazí

Hradec Králové - Sinice a chlorofyl jsou prokletím přírodních koupališť. Tento týden hygienici odhalili jejich výskyt v Oborském rybníku v Jinolicích a královéhradeckém Stříbrném rybníku.

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT