Východočeský klub přátel vojenské techniky uspořádal v sobotu ve svém areálu v hradecké části Rusek dětský den. K vidění byly i skutečné rarity.

Těžké tanky nesmějí na silnice


„Dětský den letos pořádáme už pošesté. Největší atrakcí jsou jako vždy projížďky terénem v obrněných vozidlech. Zatímco dřív jsme jezdili u letiště, dnes děti převážíme autobusem na tankodrom v Jaroměři,“ uvedl člen klubu Ivan Kurtev.

Nejmenší návštěvníci se ale mohli do sytosti vyřádit i v Ruseku. Organizátoři pro děti připravili hned dvě střelnice. Na jedné si mohly vyzkoušet střelbu slepými náboji, na druhé pak pálily do terče z kuličkových zbraní.

Velkým lákadlem byly také lanovka, ukázka radiově řízených modelů aut nebo ukázky soubojů v podání skupiny historického šermu Metropolis z Nového Bydžova.

Společně s tatínky pak děti obdivovaly výstavu armádních zbraní či velké vojenské techniky. „Přeprava nám z letiště trvala téměř celý týden. Pásovová vozidla jsme museli přitáhnout na podvalníku, abychom nezničili silnice,“ řekl Ivan Kurtev.

Mezi exponáty byly i skutečné rarity. Tou největší byl amádní převaděč, pomocí kterého vojáci přijímali a vysílali šifrované zprávy.

„Vůz sovětské výroby je výjimečný už tím, že je patrně jediný v republice. Má náhon na všech deset kol a je plně funkční. Uvnitř jsou čtyři oddělená pracoviště. Pokud v akci došlo k otevření některé části, všechny systémy se automaticky vypnuly nebo utlumily,“ řekl další člen hradeckého klubu Dušan Judičák.

Děti byly z nezvyklých zážitků nadšené.

„Vyzkoušel jsem si úplně všechno. Ale největší sranda byla při jízdě v tom obrněnci. Příště půjdeme zase, viď, tati?“ řekl sedmiletý Vojtěch Lukáš z Hradce.

Radarovou základnu obsadily tanky a děti

V sobotu 9. června od devíti do 16 hodin pořádal Východočeský klub přátel vojenské techniky za podpory města v areálu radarové stanice v Ruseku dětský den s vojenskou technikou.

Opuštěná radarová základna vojenského letiště v Ruseku dávno neslouží svému účelu. Přesto i nadále žije ve znamení barvy khaki. Už sedmý rok je hlavním sídlem Východočeského klubu přátel vojenské techniky, a tak tu nyní hřmí třeba pásy tanků.

Nikola si hraje mezi kanony

Klub vznikl před sedmi léty a založil ho Miroslav Tuček spolu s dvěma kamarády. Členy klubu je dnes 21 nadšenců, kterým učarovaly tanky a další výzbroj.

V klubu jsou i celé rodiny

Tak tomu je i u Tučků. Členem je i Miroslavova manželka Šárka. Nejraději v tanku, obrněném transportéru nebo u protiletadlového kanonu si hraje jejich čtyřapůlletá dcerka Nikola, jež mezi vojenskou technikou doslova vyrůstá.

„Od malička mne lákala bojová technika a vzhledem k tomu, že jsem původně opravářem zemědělských strojů, záliba pokračovala a prohloubila se ještě víc na vojně,“ vypráví Miroslav Tuček.

Sám má doma mimo jiné obrněný transportér OT 64 Skot, nebo protiletadlový dvojkanon.

Další techniku mají ostatní členové, jiná je zase majetkem klubu.

Jde třeba o mostní tank MT – 55, terénní vozy GAZ, obrněné transportéry.

Klub také pravidelně organizuje velmi oblíbené dětské letní tábory.

Loni vzbudilo rozruch, a nevoli městských strážníků, když si do centra města přijela pro zmrzlinu skupinka dětí v obrněném transportérem OT 64 Skot. Veškerá technika je totiž mimo zbraní provozuschopná.

V sobotu 9. června pořádal klub za podpory města v areálu radarové stanice v Ruseku od devíti do 16 hodin dětský den s vojenskou technikou.

Byl zde například mostní tank, vyprošťovací tank, obrněné transportéry. Nemohl chybět ani tank T–72, který je ve výzbroji naší armády či ženijní vozidlo PTS, což je vlastně obrněná loď na pásech a byla využívána při povodních.


„Bojová technika je nejen vystavena, ale i v pohybu. „Pravidelně jezdí autobus, který děti odveze do Josefova, kde se v terénu svezou s ženijním vozem PTS, obrněným transportérem a další technikou,“ upřesnil Tuček. (jk)

Překvapení pro Hradečáky

NÁVŠTĚVNÍCI ZÁKLADNY V RUSEKU, kteří jsou středního nebo vyššího věku, zažili možná úsměvné shledání. Pozdně socialistický kolorit místa (s úctou k historii členy klubu důsledně zachovávaný) zde dokreslují tehdejší plastiky. Kromě budovatelského sousoší s bojovně vztyčenou "zástavou" je v areálu jedinečná možnost znovu se potkat s "hlavatým Klémou", jenž kdysi děsil na Ulrichově (tehdy dočasně Gottwaldově) náměstí v Hradci Králové. (pl)

Východočeský klub přátel vojenské techniky

Vznikl v roce 2001 a jeho cílem je obnova a provoz historických kusů vojenské techniky, pořádání závodů a srazů veteránů, jakož i organizování pomoci při živelných pohromách za pomoci vojenské terénní techniky.

Jsme neziskovou organizací, která nemá jiné příjmy, než zčlenských příspěvků a nahodile ze sponzorských darů. Veškerá technika, kterou má klub ve svých sbírkách, byla pořizována zprostředků vybraných od svých členů, jakož i náklady na udržení perfektního technického stavu, jsou hrazeny pouze tímto způsobem.

Exponáty, kterých v současné době evidujeme 32 ks, jsou nejen provozuschopné, ale jsou testovány klubovou testační komisí na originalitu, a také krajskou textační komisí z hlediska technického stavu. Proto můžeme prohlásit, že veškerá technika je vybavena trvale manipulační SPZ a proto se může pohybovat po všech pozemních komunikacích.

Protože se jedná o vojenskou techniku ( zejména terénní, vyprošťovací, obojživelnou) klub pomáhá v případech obecného ohrožení obyvatelstva, a takto je připraven stát se jednou z dobrovolných složek jednotného záchranného systému

Pro informaci o činnosti klubu uvádíme, že Východočeský klub přátel vojenské techniky se pravidelně podílí na přípravě leteckých dnů vHradci Králové, slavnosti osvobození Hradce KrálovéK – boj o Malšovický most, dále pravidelně na dětských dnech (Šimkovy sady, a pro místní část Rusek , také pro obec Předměřice a přilehlé okolí). Činnost klubu ovšem zasahuje i mimo region, reprezentací na celorepublikových a mezinárodních srazech vojenské historie ( např. Strašice – pod záštitou AČR ).

Zdroj: http://www.vkpvt.estranky.cz

Foto na stránce: DENÍK/David Taneček a Evžen Pajskr