VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největším lákadlem pro děti byla jízda obrněným vozem

HRADEC KRÁLOVÉ - Téměř tři desítky funkčních armádních vozidel a tanků, dvě střelnice a další atrakce přilákaly v sobotu do areálu Východočeského klubu přátel vojenské techniky v Ruseku stovky rodin

11.6.2007
SDÍLEJ:

Dětský den s vojenskou technikouFoto: DENÍK/Evžen Pajskr

Východočeský klub přátel vojenské techniky uspořádal v sobotu ve svém areálu v hradecké části Rusek dětský den. K vidění byly i skutečné rarity.

Těžké tanky nesmějí na silnice


„Dětský den letos pořádáme už pošesté. Největší atrakcí jsou jako vždy projížďky terénem v obrněných vozidlech. Zatímco dřív jsme jezdili u letiště, dnes děti převážíme autobusem na tankodrom v Jaroměři,“ uvedl člen klubu Ivan Kurtev.

Nejmenší návštěvníci se ale mohli do sytosti vyřádit i v Ruseku. Organizátoři pro děti připravili hned dvě střelnice. Na jedné si mohly vyzkoušet střelbu slepými náboji, na druhé pak pálily do terče z kuličkových zbraní.

Velkým lákadlem byly také lanovka, ukázka radiově řízených modelů aut nebo ukázky soubojů v podání skupiny historického šermu Metropolis z Nového Bydžova.

Společně s tatínky pak děti obdivovaly výstavu armádních zbraní či velké vojenské techniky. „Přeprava nám z letiště trvala téměř celý týden. Pásovová vozidla jsme museli přitáhnout na podvalníku, abychom nezničili silnice,“ řekl Ivan Kurtev.

Mezi exponáty byly i skutečné rarity. Tou největší byl amádní převaděč, pomocí kterého vojáci přijímali a vysílali šifrované zprávy.

„Vůz sovětské výroby je výjimečný už tím, že je patrně jediný v republice. Má náhon na všech deset kol a je plně funkční. Uvnitř jsou čtyři oddělená pracoviště. Pokud v akci došlo k otevření některé části, všechny systémy se automaticky vypnuly nebo utlumily,“ řekl další člen hradeckého klubu Dušan Judičák.

Děti byly z nezvyklých zážitků nadšené.

„Vyzkoušel jsem si úplně všechno. Ale největší sranda byla při jízdě v tom obrněnci. Příště půjdeme zase, viď, tati?“ řekl sedmiletý Vojtěch Lukáš z Hradce.

Radarovou základnu obsadily tanky a děti

V sobotu 9. června od devíti do 16 hodin pořádal Východočeský klub přátel vojenské techniky za podpory města v areálu radarové stanice v Ruseku dětský den s vojenskou technikou.

Opuštěná radarová základna vojenského letiště v Ruseku dávno neslouží svému účelu. Přesto i nadále žije ve znamení barvy khaki. Už sedmý rok je hlavním sídlem Východočeského klubu přátel vojenské techniky, a tak tu nyní hřmí třeba pásy tanků.

Nikola si hraje mezi kanony

Klub vznikl před sedmi léty a založil ho Miroslav Tuček spolu s dvěma kamarády. Členy klubu je dnes 21 nadšenců, kterým učarovaly tanky a další výzbroj.

V klubu jsou i celé rodiny

Tak tomu je i u Tučků. Členem je i Miroslavova manželka Šárka. Nejraději v tanku, obrněném transportéru nebo u protiletadlového kanonu si hraje jejich čtyřapůlletá dcerka Nikola, jež mezi vojenskou technikou doslova vyrůstá.

„Od malička mne lákala bojová technika a vzhledem k tomu, že jsem původně opravářem zemědělských strojů, záliba pokračovala a prohloubila se ještě víc na vojně,“ vypráví Miroslav Tuček.

Sám má doma mimo jiné obrněný transportér OT 64 Skot, nebo protiletadlový dvojkanon.

Další techniku mají ostatní členové, jiná je zase majetkem klubu.

Jde třeba o mostní tank MT – 55, terénní vozy GAZ, obrněné transportéry.

Klub také pravidelně organizuje velmi oblíbené dětské letní tábory.

Loni vzbudilo rozruch, a nevoli městských strážníků, když si do centra města přijela pro zmrzlinu skupinka dětí v obrněném transportérem OT 64 Skot. Veškerá technika je totiž mimo zbraní provozuschopná.

V sobotu 9. června pořádal klub za podpory města v areálu radarové stanice v Ruseku od devíti do 16 hodin dětský den s vojenskou technikou.

Byl zde například mostní tank, vyprošťovací tank, obrněné transportéry. Nemohl chybět ani tank T–72, který je ve výzbroji naší armády či ženijní vozidlo PTS, což je vlastně obrněná loď na pásech a byla využívána při povodních.


„Bojová technika je nejen vystavena, ale i v pohybu. „Pravidelně jezdí autobus, který děti odveze do Josefova, kde se v terénu svezou s ženijním vozem PTS, obrněným transportérem a další technikou,“ upřesnil Tuček. (jk)

Překvapení pro Hradečáky

NÁVŠTĚVNÍCI ZÁKLADNY V RUSEKU, kteří jsou středního nebo vyššího věku, zažili možná úsměvné shledání. Pozdně socialistický kolorit místa (s úctou k historii členy klubu důsledně zachovávaný) zde dokreslují tehdejší plastiky. Kromě budovatelského sousoší s bojovně vztyčenou "zástavou" je v areálu jedinečná možnost znovu se potkat s "hlavatým Klémou", jenž kdysi děsil na Ulrichově (tehdy dočasně Gottwaldově) náměstí v Hradci Králové. (pl)

Východočeský klub přátel vojenské techniky

Vznikl v roce 2001 a jeho cílem je obnova a provoz historických kusů vojenské techniky, pořádání závodů a srazů veteránů, jakož i organizování pomoci při živelných pohromách za pomoci vojenské terénní techniky.

Jsme neziskovou organizací, která nemá jiné příjmy, než zčlenských příspěvků a nahodile ze sponzorských darů. Veškerá technika, kterou má klub ve svých sbírkách, byla pořizována zprostředků vybraných od svých členů, jakož i náklady na udržení perfektního technického stavu, jsou hrazeny pouze tímto způsobem.

Exponáty, kterých v současné době evidujeme 32 ks, jsou nejen provozuschopné, ale jsou testovány klubovou testační komisí na originalitu, a také krajskou textační komisí z hlediska technického stavu. Proto můžeme prohlásit, že veškerá technika je vybavena trvale manipulační SPZ a proto se může pohybovat po všech pozemních komunikacích.

Protože se jedná o vojenskou techniku ( zejména terénní, vyprošťovací, obojživelnou) klub pomáhá v případech obecného ohrožení obyvatelstva, a takto je připraven stát se jednou z dobrovolných složek jednotného záchranného systému

Pro informaci o činnosti klubu uvádíme, že Východočeský klub přátel vojenské techniky se pravidelně podílí na přípravě leteckých dnů vHradci Králové, slavnosti osvobození Hradce KrálovéK – boj o Malšovický most, dále pravidelně na dětských dnech (Šimkovy sady, a pro místní část Rusek , také pro obec Předměřice a přilehlé okolí). Činnost klubu ovšem zasahuje i mimo region, reprezentací na celorepublikových a mezinárodních srazech vojenské historie ( např. Strašice – pod záštitou AČR ).

Zdroj: http://www.vkpvt.estranky.cz

Foto na stránce: DENÍK/David Taneček a Evžen Pajskr

11.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Zápis odběrných míst pro H. Králové(23 000 Kč)

Náplní práce je zápis odběrných míst elektřiny a plynu, práce s daty a interním systémem. Nástup možný ihned - dle dohody.

Doprava a logistika - Řidič LKW tuzemsko HK/MB(31 500 Kč)

Řidič LKW CZ Rádi přijmeme řidiče LKW pro tuz. přepravy. Výchozí bod okolí Hradec Králové nebo Mladá Boleslav. Náplň práce: pravidelné transporty JIT v kolečku po tuzemsku Po-Pá, plat: 28-30.000 Kč dle složitosti přeprav(zohlednění vícepráce). So příplatky, plat: 30-33.000 Kč. 2měnný provoz nebo dle dohody. Při 2 řidičích možno parkovat LKW v místě bydliště na trase.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(9 200 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/-ICE - VYHRAZENO PRO OZP. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/-ICE, - PP na dobu určitou do 31.12.2018 s možností prodloužení, zkrácený úvazek 25 hod. týdně, Týdenní střídání směn - ranní směna 6:30-11:30 hodin, odpolední směna 11:30-16:30 hodin. 5 týdnů dovolené, - Požadujeme: min. vyučení, empatie, spolehlivost, bezúhonnost, samostatnost, flexibilita, - Nabízíme: příjemné pracovní prostředí, příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené , - Pozice je vyhrazená pro OZP, - V případě zájmu kontaktujte zaměstnavatele e-mailem: zuzana.kramarova@daneta.cz. Pracoviště: Spolek rodičů a přátel zdravotně postižených dětí daneta, Nerudova, č.p. 1180, 500 02 Hradec Králové 2. Informace: Kramářová Zuzana, .

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(9 200 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/-ICE - VYHRAZENO PRO OZP. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/-ICE, - PP na dobu určitou do 31.12.2018 s možností prodloužení, zkrácený úvazek 25 hod. týdně, , - Požadujeme: min. vyučení, empatie, spolehlivost, bezúhonnost, samostatnost, flexibilita, - Nabízíme: příjemné pracovní prostředí, příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené , - Pozice je vyhrazená pro OZP, - V případě zájmu kontaktujte zaměstnavatele e-mailem: alena.moravkova@daneta.cz. Pracoviště: Spolek rodičů a přátel zdravotně postižených dětí daneta - pracoviště severní 843/20, 500 03 hradec králové, Severní, č.p. 843, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Alena Morávková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajská hokejová liga - semifinále play off: SK Třebechovice pod Orebem - HC Jaroměř.

Celky Třebechovic a Bydžova skvěle rozehrály semifinále

Nové sanitky záchranky Královéhradeckého kraje.
4

K pacientům vyrazí čtyři nové sanitky za deset milionů korun

Přes 50 let dělá cvičitelku a stále ji to baví

Hradec Králové - Ve svých osmnácti letech začala dělat cvičitelku. Brzy jí bude už 73 let a cvičitelku dělá s nadšením stále. Před necelými dvěma týdny se jí za tuto činnost dostalo zajímavého ocenění.

Na pastvě, nebo na jednání? Starosta veřejně označil zastupitelky za krávy

Královéhradecko, Častolovice - Vyhrocené jednání zastupitelstva mají za sebou v Častolovicích. A podle reakcí obou znesvářených táborů to nebylo poprvé.

V semifinále je Litomyšl, uspěla na ledě Chrudimi

Východní Čechy - V krajské hokejové lize Pardubicka se rozhodlo o posledním semifinalistovi. Stala se jím Litomyšl, která zvítězila na chrudimském ledě 3:1. Na Hradecku vstoupily úspěšně do semifinálových sérií celky Nového Bydžova a Třebechovic.

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT