Koncerty za účasti sólistů Ivy Bittové a Vojty Dyka zazněly v Ostravě a v bazilice kláštera Porta coeli v Předklášteří u Tišnova. Vedl je přední český dirigent Marek Štryncl, o hudební doprovod se postaral orchestr Musica Florea. Připomínalo se letošní 100. výročí od začátku 1. světové války.

„Dělat muziku na jednom pódiu s takovými profesionály jakými Iva Bittová a Vojtěch Dyk jsou, je pro naše kluky dalším velkým splněným snem," usmíval se po koncertě ředitel Boni pueri Pavel Horák. Koncerty byly už dlouho beznadějně vyprodány. Organizátoři do baziliky přidali alespoň poslechová místa, díky čemuž vystoupení vyslechlo odhadem 1600 lidí.

„Ctíme téma requeim, které je v duchu historické staré hudby, ale zajímá mě pohled skladatele, jak je schopný toto téma zpracovat. Líbí se mi spojení starých nástrojů s chlapeckým sborem," řekla přiblížila svůj pohled na tuto akci Iva Bittová.

„Prolínání různých žánrů a spojení současnosti s minulostí je možná mým životním posláním," dodal zpěvák Vojta Dyk, který svým osobitým a inteligentní humorem dodával zkouškám uvolněnou a pohodovou atmosféru.

„Nikdy bych si nemyslel, že budu stát na pódiu s Vojtou Dykem. Moc jsme si koncert užili, byla to bomba. On je perfektní, je s ním legrace a zpívá výborně vážnou muziku, to se o něm tolik neví," nadšeně vypráví malý sopranista Matěj Gajdoš.

Po obou koncertech následovaly dlouhotrvající ovace, což je neklamným znakem úspěchu. „S Alešem Březinou jsme našli společnou řeč a projektu jsme velmi věřili. Jsme s kluky moc rádi, že dílo žije a našlo si své místo," zhodnotil koncert ředitel Boni pueri Pavel Horák.

Naposledy v letošní sezóně si budete moci Boni pueri poslechnout již 26. června na festivalu Smetanova Litomyšl v piaristickém klášteře Nalezení sv. Kříže.

Jakub Vrba