I v dalekých zemích se přednosta kliniky nosní, ušní a krční Jan Vokurka proslavil svými endoskopickými, endonazálními mikroskopickými operacemi na vedlejších dutinách nosních. Díky těmto zakrokům je tak například ve Švédsku či v Mexiku známý nejen on, ale také hradecká nemocnice. Požádali jsme ho o rozhovor.

Jak dlouho se vlastně těmito operacemi zabýváte?

V říjnu 1989 jsem byl tehdejším šéfem kliniky profesorem Ivanem Hybáškem vyslán do Německa. Tam jsem navštívil firmu, která vyrábí nástroje i endoskopy. Absolvoval jsem kurs a v Kötingenu mne tyto operace naučil zakladatel této metody profesor Malte Erik Wigand. A první operaci tohoto typu jsme v Hradci provedli ještě v prosinci 1989. Teď je už děláme téměř běžně.

Mohl byste vysvětlit, v čem spočívají tyto operace?

Jde o operace, které patří do minimálně invazivní chirurgie. Používají se k zákrokům na vedlejších nosních dutinách, přilehlých strukturách a spodině lební. Jde o zákroky, které jsou ke tkáním, jež není třeba odstraňovat, maximálně šetrné.

Co to je endoskop? Když jsem vás pozoroval při operaci, byla vidět i minikamera…

Endoskop je nástroj, trubice, která může být od 1,9 do čtyř milimetrů silná. Je to taková operační optika, teleskop, který má na konci minikameru. Buď se mohu dívat přímo do okuláru, nebo na obraz, který kamera přenáší na monitor, a operuji podle toho, co vidím. Ovšem, tady ten obraz je výrazně kvalitnější než v televizi. To je jako bychom srovnávali obyčejné auto a vůz formule 1.

Zmiňovanou operační metodu předvádíte v řadě zemí světa a učíte tamní chirurgy. Hradecká chirurgie nosní, krční, ušní má tak vynikající jméno.

Zúčastňuji se seminářů v celé řadě zemí, kde operace předvádím. Ale také v Hradci pořádáme pravidelné kurzy, kterých se zúčastňují chirurgové ze spousty zemí světa.

Nedávno jste se vrátil z daleké ciziny, a to ze Švédska a Mexika…

Do Švédska jezdím nejčastěji. Mám tam spoustu pacientů i žáků, kteří jezdí za mnou do Hradce. V Mexiku jsem se účastnil ve městě Guanajuato světového kongresu a kursu otorinolaryngologů a odoperoval jsem tam dva pacienty.