Hrbolatá silnice, která spíš než asfaltku připomíná ementál a víc jak třicítkou by si po ní troufnul jet málokdo. To vás přivítá při příjezdu do Osic, malé obce, která leží nedaleko hranic Královéhradeckého a Pardubického kraje. Většina republiky by o vsi, kde se narodil spoluautor české hymny František Škroup, dodnes netušila. Nebýt toho, že se Osice zařadily po bok dalších třinácti obcí u nás, kde se tuto sobotu konaly náhradní komunální volby. A důvod, proč tu nové zastupitelstvo nemají už od října? Právě ona zničená silnice.

„Na podzim se sešli tři kandidáti do sedmičlenného zastupitelstva. Nebyli jsme schopni dát dohromady kandidátku, protože jsou tu samé problémy. A největším z nich je silnice. Ředitelství silnic a dálnic nám už roky slibuje novou. Jenže marně. Lidé jsou už těmi sliby otrávení a tak nikdo neměl chuť kandidovat," zdůvodňuje bojkot „komunálek" předseda volební komise František Novák.

Byl to průšvih

Jak ale vzápětí doplňuje, bez zastupitelstva to byl také průšvih. Obec totiž měla velmi omezené pravomoci a prozatímně ji vedl správce z ministerstva. „Možná i proto se nám pak přihlásilo 16 kandidátů," směje se předseda a dodává:

„Všichni kandidáti ve volebním programu slibovali, že se budou zasazovat o novou komunikaci. Takže se už těšíme, až se příští týden sejde nové zastupitelstvo."

Pět míst ze sedmi v něm obsadí Sdružení pro rozvoj obcí Osic, Poliz a Trávníku, v jehož čele kandidoval bývalý starosta Stanislav Bydžovský. Ten také ve volbách získal nejvyšší počet preferenčních hlasů – rovných 164. S největší pravděpodobností tak Osice povede až do následujících komunálních voleb. O novém vedení obce rozhodlo celkem 263 voličů z 376 možných. Volební účast tak činila vysokých 69,95 procent.

Že bude o náhradní volby enormní zájem, bylo jasné už těsně po poledni. Už tehdy totiž volební komise hlásila, že k urně přišlo více než 30 procent voličů. Běžně tu bývá účast mnohem nižší.

Chybí koš i plán

„Není od věci, že se stalo to, co se stalo. Lidé alespoň dostali podnět, že něco není v pořádku a třeba se začnou o dění v obci více zajímat," hodnotí „komunálky" členka volební komise a zároveň volička Jana Komárková.

„Volila jsem jednotlivé kandidáty napříč spektrem. Vybírala jsem ty, o nichž si myslím, že jsou schopni pro obec něco udělat. Chybí nám tu silnice i kulturní dům. To se však za jedno volební období nevyřeší. Tíží nás ale i mnohem menší problémy. Na hřbitově chybí popelnice, na nástěnce zase svozový plán kontejnerů. Pro někoho to jsou drobnosti, pro seniory na malé obci každodenní potíž," dodává Jana Komárková.