Žádný jiný kraj nezažil o víkendových volbách větší zemětřesení. Z dosavadních deseti poslanců za Pardubický kraj ho ustál jeden jediný.

O něco horšího skóre tady dosáhly pouze ODS a TOP 09, naproti tomu se přes pětiprocentní hranici v kraji těsně přehoupli jinde neúspěšní lidovci a Zemanovci.

Vítězem zdejších voleb se však bezesporu stali voliči.

V žádném jiném kraji nenastalo kvůli nim takové zemětřesení na kandidátkách jako zde. Lidé odmítli dosavadní poslanecké dinosaury a lídry, jež si nadiktovaly stranické sekretariáty, a pořadí kandidátek díky možnosti kroužkovat zcela obrátili. Z lídrů pěti stran, které se dostaly do sněmovny, uspěl jediný – stávající poslanec Miroslav Váňa z ČSSD. Ostatních devět poslanců bude parlamentními zelenáči, často dokonce velmi nečekanými, kteří na zadních místech sloužili „do počtu“.

Symbolem tohoto fenoménu je například zcela neznámý 29letý chrudimský právník Jan Chvojka z ČSSD, který se dostal do sněmovny z posledního, 19. místa kandidátky ČSSD díky 3034 preferenčním hlasům, nebo starosta Poličky Jaroslav Martinů. Ten za ODS kandidoval také jen do počtu, na 18. místě. Výrazné množství preferenčních hlasů je patrné i na dalších zadních místech kandidátek. A to i u Věcí veřejných či TOP 09, kde také voliči odmítli stranami prosazované lídry.

„Nečekal jsem, že se tolik ujme akce ‚kroužkujte poslední čtyři‘, podobných překvapení bylo víc, a to nejen v naší straně, ale třeba i u ODS. Vždyť já sám jako lídr jsem nakonec skončil až sedmý,“ řekl lídr TOP 09 Pavel Severa. V parlamentu seděl téměř nepřetržitě od roku 1992 a teď přiznává, že neví, co bude dělat.

„Lidé opravdu kroužkovali odspodu poslední čtyři kandidáty, tato akce se nesmírně ujala. Na naší kandidátce je to obzvláště vidět,“ přisvědčil odcházející poslanec ODS Ladislav Libý. Také neví, co dál. Je navíc bez šance, že by se do sněmovny dostal, pokud by odstoupil některý ze zvolených poslanců. Ačkoliv byl totiž na kandidátce trojkou, je až pátým náhradníkem. Tak málo dostal preferenčních hlasů.

Procentuálně vyhrála volby v kraji ČSSD s 22 % hlasů, následovaná ODS s 19,5 % a TOP 09 s 15,5 %. Věci veřejné získaly 11,5 % a komunisté těsně přes 11 % hlasů. Pravice tradičně dominovala ve velkých městech, levice na venkově.

Volební účast dosáhla republikově vysoce nadprůměrných 65,49 procenta, což je o 1,88 procenta méně než v roce 2006.


Jan Chvojka, skokan voleb v kraji: Z posledního místa do parlamentu


Pardubický kraj – Stalo se, co šedé eminence stranických sekretariátů nečekaly ani v nejhorších snech.

Ve sněmovně končí řada letitých poslanců, kterým přitom stranické primárky zajistily čelná místa na kandidátkách. Například místo občanských demokratů Ladislava Libého, Jiřího Čepelky a dokonce i jejich lídra Daniela Petrušky získali mandáty lidé, kteří jim měli jen krýt záda. A ti jsou teď nečekaným úspěchem šokováni a nevědí, co si počít.

Starosta Chrudimě, novopečený poslanec Jan Čechlovský si například chce vzít čas na rozmyšlenou. „Byl to šok,“ přiznává. „Dlouhodobě ale nelze sedět na dvou židlích. Nebudu dělat žádné ukvapené kroky, je čas do komunálních voleb. Každopádně se nechci mandátu vzdát. Vím, že by to nebylo fér,“ přiznal Čechlovský.

Stejné dilema řeší i Jaroslav Martinů, starosta Poličky. Ten kandidoval za ODS na 18., předposledním místě a přiznal, že nebyl na jediném předvolebním mítinku.

Překvapení neskrýval také Radim Jirout z Ústí nad Orlicí. Do voleb šel nově zvolený poslanec z 16. místa 19členné kandidátky ODS.

Asi největším potvrzením kroužkovací mánie je však zcela neznámý právník z Chrudimě, 29letý Jan Chvojka. Za ČSSD kandidoval na posledním, 19. místě.

„Je to mladý hoch, právník, čerstvý, zatím bez větších politických zkušeností. Ostatně ani nevedl žádnou kampaň, protože byl nominován jako náhradník. Myslím, že to je pro Jana Chvojku velká výzva, ale proč by právě on nemohl být dobrým poslancem?“ reagoval lídr krajské ČSSD Miroslav Váňa.

Překvapivá „škatulata, hejbejte se“ zařídili voliči i na kandidátkách TOP 09, Věcí veřejných či komunistů.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU