„Není to jednoduché, potřebuji si zajistit záležitosti kolem mé lékařské praxe, do pondělka se budu muset rozhodnout,“ uvedl otorinolaryngolog Fink.

„Vzhledem k tomu, že Zdeněk Fink dostal od lidí nejvíce hlasů, nemáme problém v tomto směru ustoupit. Každopádně se ale nechceme vzdát zcela nároku na vedení města. Chtěli bychom nejméně dva náměstky z ODS,“ uvedl Pavel Staněk, předseda hradeckého klubu ODS, který původně trval na obsazení primátorského postu z jejich řad. Rozhodnutí potvrdily i všechny menší strany vznikající koalice.

„O žádném náhradníkovi místo pana Finka jsme ani nejednali, všichni doufáme, že se rozhodne kladně a stane se primátorem. V podstatě už pak naše jednání Zdeněk Fink vedl,“ povtrdil Martin Dvořák (VPM).

O počtu náměstků bude pět stran koalice ještě jednat, také v pondělí. „Myslím, že by měl minimálně zůstat součaný počet, tedy čtyři,“ dodal Staněk.
Předmětem další diskuze bude rozdělení náměstkovských postů. „Kandidátku jsme stavěli zodpovědně, odborníky máme, takže je co nabídnout,“ řekl Richard Nádvorník (TOP 09).

Nastředečním jednání se mluvilo i o zastoupení stran v radě města, nakonec se všichni shodli, že dobrou variantou bude, když ODS bude mít z celkového počtu jedenácti radních tři a ostatní strany po dvou.

„K tomu, aby se něco rozhodlo, pak bude nutná dohoda tří subjektů, ne jen dvou,“ řekl lídr kandidátky Doma v Hradci Leoš Kučera. „Nemáme s tím problém,“ potvrdil Pavel Staněk.

Pravostředovou koalici má tvořit ODS s šesti mandáty, HDK s pěti zastupiteli, TOP 09, která má čtyři mandáty, VPM se čtyřmi mandáty a uskupení Doma v Hradci, které bude mít dva zástupce. V sedmatřicetilečlenném zastupitelstvu bude mít 21 hlasů. Zdeněk Fink získal 7275 hlasů ve volbách.

ANKETA: Kterého z kandidátů byste chtěli za primátora?

Kateřina Hájková, 36 let, Hradec Králové
Jako primátora bych si přála Richarda Nádvorníka. Jsem členkou komise místní samosprávy Malšova Lhota, takže je to z mé strany i určitá míra loajálnosti vůči panu předsedovi.

Markéta Sedláčková, 35 let, Hradec Králové

Nevím, jelikož nesleduji povolební dění. U voleb jsem byla, ale volila jsem celou stranu, žádného kandidáta jsem extra nezaškrtla. Nemám tedy žádného favorita na post primátora Hradce.

Jana Kašparová, 41 let, Hradec Králové

U voleb jsem zaškrtla pana Finka, proto bych byla ráda, kdyby se stal hradeckým primátorem on. Znám ho jako lékaře, ke kterému jsem docházela. Působí na mě jako slušný a sympatický člověk.

Jaroslava Šukalová, 63 let, Hradec Králové
Žádného favorita na post primátora nemám. Byla bych ráda, kdyby se jím stal někdo z ODS, kterou jsem volila. Myslím, že město vedla v předešlých letech dobře. I když vždy je co zlepšovat.

Václav Čapek, 87 let, Hradec Králové
Byl bych rád, kdyby se hradeckým primátorem stal pan Dvořák, kterého jsem u voleb volil. Jako primátor odvedl v minulosti velký kus práce. Budu tedy rád, když se do politiky znovu vrátí.