Už přes dvacet let chodíme volit svobodně, v dobách hluboké totality bylo všechno jinak. Zavzpomínali jsme spolu s politologem Janem Outlým z Univerzity Hradec Králové.
V čem jsou dnešní volby odlišné od těch z období socialismu?
Fakticky jsou dnes volby zcela odlišné. Nejde jen o to, že jsou demokratické a voliči svým hlasováním skutečně mohou ovlivnit rozhodování radnic, ale také o to, že i tyto „druhořadé volby“ do určité míry ovlivňují celostátní politiku, vyvažují pozice stran, dávají jim zpětnou vazbu.
Jaký byl průběh voleb před rokem 1989?
Politická moc před rokem 1989 byla v době konání voleb vždy poněkud nervózní, protože volby představovaly pro demokratickou opozici mimořádnou možnost poukázat na formálnost a zbytečnost celého procesu. Obavy však komunistické vedení mělo i z projevů „běžných“ občanů, mnozí si patrně ještě pamatují, že o volbách bylo třeba preventivně zakázáno nalévat alkohol.
Existovalo něco podobného jako předvolební kampaň?
Ano, ale propaganda byla v době komunismu všudypřítomná a trvalá, takže nějaká zvláštní předvolební masáž se nekonala.
Kolik politických stran ve volbách kandidovalo? Jaké byly jejich volební výsledky?
V české části federace byly povoleny tři strany - vedle KSČ ještě socialistická strana a lidovci. Všechny ale byly sdruženy v permanentní koalici zvané Národní fronta, a v ní hrála dominantní roli KSČ. Volební výsledky byly takové, jak si předem učilo politbyro státostrany.
Jakým způsobem si KSČ zajišťovala volební vítězství?
To je zajímavá otázka. Vedoucí role KSČ byla zakotvena přímo v ústavě, takže hypotetické vítězství jiné strany by vlastně bylo protiústavní.
Jaká byla volební účast před rokem 89´?
To nikdo neví, protože oficiálním údajům se nedá patrně moc věřit. Účast nebyla povinná, ale nepřijít k volbám se rovnalo projevu nedůvěry vůči režimu, a to si většina národa odpustila.
Jaké byly tehdy následky volební neúčasti?
Koncem osmdesátých let už zřejmě o žádné razantní postihy nešlo, režim však znal mnoho nástrojů, jak život neposlušným občanům znepříjemnit. Známé je například odepření výjezdních doložek, pracovní komplikace a podobně.
(kar)