Proto asi pořadatelům příliš nevadilo, že při besedě s krajskými volebními lídry byl přednáškový sál hradeckého muzea zaplněn jen z větší části.

Český rozhlas si od agentur SC&C a STEM nechal vypracovat aktuální průzkum volebních preferencí.

Čas trochu posunul kolečkem voličské přízně: přes pětiprocentní hranici by se tentokrát nedostali zemanovci, ale naopak se veřejnost mohla setkat s Jiřinou Šiklovou, která vede kandidátku krajské Strany zelených.

Jinak se mezi hostujícími objevily již známé tváře: Leoš Heger (TOP 09), Jan Hrdina (Věci veřejné), Soňa Marková (KSČM) a Hana Orgoníková (ČSSD). Jozefa Kochana, který byl na pracovní cestě v Dánsku, zastoupil Petr Štěpánek, druhý na volební listině občanských demokratů.

Třebaže se diváci chovali při vystoupení všech politiků zdvořile, pomyslný „kolormetr“ by se po zasunutí do hlediště zbarvil nejvíce asi do oranžova. Veškeré odpovědi a vstupy Hany Orgoníkové byly kvitovány až freneticky.

Komunistka Soňa Marková (1963) často uvozovala své odpovědi připomínkou, kterak před rokem 89 bývalo dobře. Když ale prohlásila, že: „Po roce 1989 byla naše republika rozkradena,“ přiměla Jiřinu Šiklovou (1935), aby rovněž zvedla hlas. „Republika byla rozkradena čtyřicet let předtím, a to komunisty!“

Tradičně vděčnou podívanou („poslyšenou“?) připravili dva největší političtí rivalové: Petr Štěpánek s Hanou Orgoníkovou si doslova „šli po krku“. A poměrně ostře.

Diskuse s posluchači nebyla valná. Jak už to na podobných mítincích bývá pravidlem, diváckého mikrofonu se chápali jen lidé, kteří chtěli veřejně ventilovat nějaký svůj osobní problém. Moderátor Martin Veselovský musel vždy provést přímo cizelérskou práci, aby z emotivních „výkřiků do tmy“ zformuloval srozumitelný dotaz.

Záznam z předvolební diskuse a podrobné výsledky regionálního zjišťování agentur SC&C a STEM pro Český rozhlas je možno nalézt na www.rozhlas.cz/zpravy/volby.