„Nebyl jsem na seznamu komise ve Svobodných Dvorech. Ačkoliv tam mám trvalé bydliště od 5. listopadu 2007 a při krajských a senátních volbách vloni na podzim jsem v seznamu byl. Podobně na tom byla moje přítelkyně,“ uvedl ve stížnosti magistrátu Lubomír Vavřín.

Radnice přiznala, že podobných případů bylo celkem šest. „Šlo o obyvatele, kteří bydlí na chalupách, jež nemají čísla popisná, ale pouze evidenční. Náš systém je do seznamu z neznámého důvodu nevybral. Program máme od začátku loňského roku a je zvláštní, že podobné problémy se neobjevily už na podzim. Dodavateli programu jsme zaslali reklamaci, a teď se to řeší,“ uvedl mluvčí radnice Václav Svoboda.

Všichni „postižení“ však nakonec dostali možnost vybrat ve volbách své favority. „Volební komise si v evidenci obyvatel telefonicky ověřila, jestli ten člověk má trvalé bydliště v Hradci Králové, připustila úpravu v seznamu a nechala ho odvolit,“ popsal proces Svoboda.

Podle Lubomíra Vavřína je ale možné, že se podobná chyba nevyskytla pouze v Hradci. „Nevidím to nijak dramaticky. Ale pokud by to bylo v celé republice, tak to může dát někdo, kdo prohrál volby, jako podnět na jejich neplatnost, což bych nerad. Mnohem spokojenější budu, když mi příště přijdou volební lístky aspoň na poštu a budu uveden v seznamu,“ uzavřel smířlivě.

Radnice slíbila, že udělá vše pro to, aby se potíže neopakovaly. „Pečlivě to prozkoumáme a budeme se snažit problém odstranit. Při té příležitosti prověříme, jestli lidé dostali složenky například za likvidaci odpadu. Seznam totiž generoval ten samý program,“ dodal mluvčí radnice.