Jen my sami rozhodneme o tom, koho posadíme do křesel na radnici krajského města. Dnes zveřejňujeme odpovědi kandidátů na otázky Hradeckého deníku.

Jejich názory vám nyní předkládáme, abyste měli o trochu jasnější hlavu, až vyrazíte v pátek 15. října nebo v sobotu 16. října rozhodnout o tom, koho posadíte do křesel na radnici. Úsudek o jednotlivých stranách a jejich lídrech si udělejte sami. Při hlasování přejeme šťastnou ruku.

V dnešním vydání zveřejňujeme výběr z dotazů, které jsme kandidátům položili. Lídři zodpovídají první tři z nich.

Otázky, na které odpovídali lídři:
1. Proč kandidujete právě v Hradci Králové?
2. Jaká je největší bolest okresního města, kterou byste rád vyléčil(a)?
3. Po vítězných volbách jste primátorem/kou. Co uděláte po nástupu do funkce jako první?
4. V jakém okamžiku byste prohlásil(a) z pozice primátora/ ky, že jste spokojen(á)?
5. Máte své motto pro primátorskou funkci?
6. Ke komu vzhlížíte coby politik?
7. Váš oblíbený film, kniha, muzika?
8. Jak trávíte nejraději volný čas?

Ing. Martin Dvořák (Volba pro město)

1. Vzhledem k tomu, že mám trvalé bydliště v Hradci, nemohu dle zákona kandidovat nikde jinde. A protože už je to tak téměř 30 let, neumím si ani představit, že bych kandidoval kdekoli jinde. Hradec je pro mě domov a místo, kde chci žít. A protože jsem se po osmi letech primátorování vydal do světa na zkušenou, mám teď pocit, že bych s touhle zkušeností měl Hradci co nabídnout.
2. Hradec je ve velice dobré kondici, když to srovnáme s jinými městy u nás i v Evropě. Takže to, co je jinde jen maličkost, kterou nikdo neřeší, je v Hradci problém. Myslím, že skutečnou bolestí je hlavně nedostatek vůle naslouchat na straně současného vedení města. Chtěl bych také dát víc prostoru ke kontrole všeho, o čem se na radnici šustne.
3. Sednu si s úředníky magistrátu a rozříkáme si, jak si představujeme nadcházející spolupráci, co od nich budu vyžadovat, co nebudu tolerovat a co mohou čekat oni od nového vedení. A jedním z jejich prvních úkolů bude připravit první kolo setkání s občany v jednotlivých městských částech, abych si poslechl přímo občany a ne jen úředníky.

Ivana Bezdíčková (Věci veřejné)

1. Hradci jsem se narodila a celý život zde žiji. Hradec je pro mne srdeční záležitost. Na rozvoji, budoucnosti města a kvalitě života v něm mi záleží. Záleží mi také na kultuře komunální politiky. Voliči však sami vědí, že pouze kandidáti, kteří nejsou propojeni s žádnou ze současných ani starších korupčních kauz, nebo podobných skandálů, jim mohou zaručit změnu.
2. Arogance vedení města vůči občanům. Zájmy jednotlivých skupin nad zájmy veřejnosti. Téměř 300 změn územního plánu?, tranzitní doprava v centru města, chybějící industriální zóna s návazností na dopravní systém mimo bytovou zástavbu.
3. Ještě nikdy v minulosti nebyla otázce stínových primátorů věnována tak velká pozornost, která je v tomto okamžiku, dle mého názoru, předčasná. Samozřejmě že mám vizi, dle mého názoru realistickou. Opravdu však ode mne nechtějte v tuto chvíli odpovědi z pohledu primátorky. Nechme věcem přirozený vývoj. Ať se volič vysloví.

MUDr. Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub)

1. Zajímavá otázka. Původně jsem chtěl kandidovat v Ulánbátaru, ale protože žiji celý život v Hradci Králové a mám ho rád, tak jsem si to rozmyslel a kandiduji tady.
2. Myslím, že Hradec Králové nemá jednu velkou bolest, ale více menších. Patří mezi ně doprava v pohybu i klidu, malý podíl evropských peněz v investicích města, málo komunikující radnice, nejasnosti kolem letiště a jeho využití, špatný stav části pěších komunikací i vozovek, torza některých staveb. Je co napravovat, nebo chcete- li, léčit.
3. Primátorem se člověk nestává po vítězných volbách, ale teprve zvolením novým zastupitelstvem. Nově zvolený primátor si musí prvně uvědomit, že je jen jedním z 37 zastupitelů a jedenácti radních, nic víc ani nic míň. A měl by na to myslet po celé své funkční období a podle toho se také chovat. Prvně musí poděkovat svým voličům a pak už jen zodpovědně pracovat ve prospěch města.

Milan Smolej (Evropská demokratická strana)

1. Protože tady žiji a nejsem spokojený se současnou situací ve vedení města, kde dnešní zastupitelé neobjektivně a mnohdy lživě informují občany o „městě, kde se žije nejlépe“. Chtěl bych dávat občanům pravdivé informace o skutečném stavu dnes zadluženého města a snažit se více komunikovat s veřejností a pomoci tuto situaci vážně řešit.
2. Nejsem doktor, ale společně s dalšími kompetentními zastupiteli bych hledal recepty na různé problémy, které město bolí: např. korupce, parkování a nezaměstnanost.
3. Nechal bych si udělat audit hradecké radnice. Provedl bych kontrolu všech exekutivních komisí a rozhodnutí zastupitelstva, která byla odsouhlasena a kde se vyskytly pochybnosti o neférovém výběrovém řízení. Okamžitě bych tyto projekty zastavil a vypsal nové tendry a koncese. Radikálně bych vystoupil proti pochybným „kamárádšoftům“ zaběhlých zastupitelů.

DiS. Lenka Trkalová (KSČM)

1. Neboť mám v Hradci Králové trvalý pobyt. Zákon umožňuje kandidovat do zastupitelstva obce (města) pouze v místě trvalého pobytu.
2. Největší bolest spatřuji v aroganci některých představitelů města. Jako klíčová se mi jeví náprava komunikace mezi magistrátem a občany. Druhou největší bolestí města je územní plánování, které spíše nahrává soukromým investorům „betonářům“, než-li životnímu prostředí. Politik si nemůže dělat co chce a za své rozhodnutí musí nést plnou zodpovědnost.
3. Seznámím se se spolupracovníky – úředníky a hned poté nechám překontrolovat všechny dlouhodobě uzavřené smlouvy, závazky a výběrová řízení města.

Bc. Leoš Kučera (Doma v Hradci)

1. Cítím se tu doma. Dříve než jsem se do města přestěhoval, jsem tu několik let pracoval a líbí se mi. Denně se dívám na dominanty města a z toho pocitu vznikla i myšlenka se chtít podílet na jeho chodu. V určité chvíli mi došlo, že mít „jen“ občanské sdružení nestačí. Jakoukoliv snahu brání pocit, že pro radnici nejste partner, který chce ve městě něco dělat, ale jen někdo další, kdo chce peníze. To bych rád změnil.
2. Komunikace mezi radnicí a občany. Nepopulární kroky se dělat občas musí, ale mají mít logická a průhledná zdůvodnění, nesmí být za nimi nějaké záhadné ale… Nějaká nepochopitelná či dokonce tajná smlouva atd.
3. Požádám o schůzku všechny členy místních komisí a sestavím tým pro audit platných smluv a závazků města. Některé potřebují revizi a změny. Nejde jen o smlouvu o systému parkování.

Ing. Hana Orgoníková (ČSSD)

1. Bydlím v Hradci Králové a chci společně s občany města změnit královéhradeckou radnici, zejména práci jejího vedení a práci úředníků.
2. Za největší bolest města Hradce Králové pokládám právě vedení královéhradecké radnice a její přístup k občanům. To bych ráda vyléčila.
3. První, co bych ve funkci primátorky udělala, by byl Den primátorky. Ten by se pak konal pravidelně každý měsíc. Tím bych zahájila diskusi s občany a s představiteli komisí místních samospráv a stanovila bych termín pro setkání se zástupci Atolu (ISP) a Veolie za účelem jednání o změnách smluv, které pak budou směřovat ku prospěchu města a jeho občanů.

Bc. Vít Jedlička (Strana svobodných občanů)

1. Narodil jsem se tady, žiji tady a mám Hradec rád.
2. Bolesti vidím dvě. První je smlouva s ISP (Atolem) na 30 let a druhá je rozmařilé hospodaření města.
3. Jako první úkol primátora vidím potřebu přispět k vyřešení neúnosné situace ve věci Atol (ISP). Je nutné prozkoumat smlouvu s Atolem a podmínky vzniku této smlouvy. Pokud to bude možné, maximálně se zasadím o její zneplatnění. Dále považuji za výsměch spravedlnosti pokutu 1,5 milionu korun od Úřadu pro hospodářskou soutěž. Ta postihuje rozpočet města, tudíž občany Hradce a nikoliv skutečné viníky.

Ing. Pavla Finfrlová (ODS)

1. Protože jsem se tu narodila, moje rodina tu žije po generace a nikdy jsem nechtěla a nechci žít jinde. Přeji si, aby tu mohli žít i moji potomci a rozhodla jsem se pro to něco dělat, ne jenom nadávat na poměry.
2. Malá otevřenost radnice. Ráda bych co nejdříve zpřístupnila co nejvíce informací na internetu a zlepšila komunikaci s občany, zejména prostřednictvím komisí místních samospráv.
3. Prvním úkolem primátora bude projednat rozpočet města na rok 2011 a výhled na další období. Nebude to jednoduché, příjmy obcí jsou krizí postiženy obdobně jako ostatní veřejné finance.

Ing. Adam Záruba, Ph. D (Změna pro Hradec)

1. Protože zde od narození žiji a mám tady také trvalé bydliště (možnost kandidovat je vázána právě na místo trvalého pobytu).
2. Za největší bolest považuji neprůhlednost rozhodování, a přezíravý postoj vedení města vůči jeho obyvatelům. Vše ostatní se od toho víceméně odvíjí.
3. V první chvíli bych se určitě snažil o naprostou změnu v přístupu města a jeho vedení k lidem – konec zneužívání Radnice a dalších městských médií k propagaci vládnoucí politické strany za peníze daňových poplatníků, a zavedení maximální průhlednosti a otevřenosti rozhodování i férové diskuse s občany o připravovaných záměrech.

Mgr. Jiří Morávek (Suverenita)

1. V Hradci Králové jsem se narodil a žiji tady celý svůj dosavadní život. Hradec Králové je velmi krásné město a já jsem velice rád, že mohu kandidovat právě zde.
2. Já si myslím, že je to v současné době především parkování a doprava. Občané Hradce Králové jsou rozzlobeni, jak je nastaven systém parkování a jakým způsobem se tady s pomocí radnice chová firma IPS. To se musí rychle změnit. Je zase velice chvályhodné, že se podařilo dotáhnout dálnici až k městu, ale tím to bohužel skončilo. Dodnes není jasné, kdy odvedeme tranzitní dopravu mimo.
3. Prvním úkolem primátora by dle mého názoru mělo být to, aby vytvořil kolektiv schopných lidí, kteří jsou ochotni s plným nasazením pracovat pro město Hradec Králové a jeho obyvatele. Dalším krokem by mělo být okamžité řešení nejpalčivějších problémů, které město tíží, např. parkovací systém.

Ing. Richard Nádvorník (TOP 09)

1. Protože zde žiji s celou svoji rodinou a chci, aby i naše děti a vnuci našli v tomto městě místo pro spokojený život a byli hrdí na to, že jejich kořeny jsou právě tady.
2. Podle mého názoru je to komunikace magistrátu s veřejností, s komisemi místních samospráv a informovanost o veřejných zakázkách, výběrových řízeních a smluvních vztazích z nich vyplývajících. Informovanost veřejnosti o připravovaných investičních akcích a záměrech výstavby v našem městě.
3. Priorit je samozřejmě hodně. Z mého pohledu bude nejdůležitějším úkolem kontrola stavu financování, provozu města, investičních akcí a analýza zadluženosti Hradce Králové. Bude-li to nutné, pak bude třeba upravit rozpočet tak, aby byl vyrovnaný. Společně s tím je nezbytné nastartovat proces upřesnění evidence majetku města a provést analýzu jeho hospodárného a korektního využívání a provozu.