Byl to neuvěřitelný finiš s jasnými třemi favority, ale do poslední chvíle nejasným vítězem.

A ještě větší nervy následovaly po propočítání preferenčních hlasů, které rozdali voliči lidem na kandidátkách. Řada lídrů ostrouhla, a ve sněmovně naopak zasedne hned šest nováčků, někteří dokonce až z posledních míst kandidátek, kde byli původně jen do počtu.

Parlamentní volby v Královéhradeckém kraji vyhrála o příslovečná prsa ODS, následovaná ČSSD. Odstup třetí TOP 09 na první občanské demokraty je pouhých 2550 hlasů, tedy 0,88 %.

Čtvrté skončily Věci veřejné s 12 a pátí komunisté s 11 procenty hlasů. Žádná jiná strana se tu nedostala přes pětiprocentní hranici, ostudou je především propadák KDU–ČSL, za kterou tu přitom kandidoval její předseda Cyril Svoboda.

Volební účast dosáhla republikově nadprůměrných 64,93 procenta, což je o 1,76 procenta méně než v roce 2006.

Pravice měla podporu především v Hradci Králové a okolí, kde vyhrála TOP 09 před ODS, nebo v horských střediscích v Krkonoších a Orlických horách. Například v Peci pod Sněžkou získaly obě strany dohromady téměř 70 procent hlasů, ČSSD společně s komunisty naopak pouhých 11 procent.

„Tady na horách jsme zvyklí si pomoci sami, nevěříme slibům, že nám někdo dá něco zadarmo, a proto tady tak volby dopadají,“ řekl ČTK starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek. Podobně dopadly volby i jinde na horách.

Třeba v Říčkách v Orlických horách ODS získala 28,26 procenta hlasů, TOP 09, Věci veřejné a komunisté získali shodně 15,21 procenta voličských hlasů, socialisté v Říčkách získali pouhé 4,34 procenta.

Ještě větším šokem než úspěch TOP 09 bylo ovšem kroužkovací harakiri, jakým voliči preferenčními hlasy zpřeházeli pořadí na kandidátkách. Kámen na kameni nezůstal především v ODS, kde neuspěl žádný z očekávaných lídrů a naopak se dostal do sněmovny například Jan Pajer z posledního, 20. místa.
Ve sněmovně tak končí poslanec Jozef Kochan, který kandidátku ODS vedl.

„Ty výsledky voleb mě díky preferenčním hlasům velmi překvapily. Když se někdo dostane z dvacátého místa do sněmovny, tak to je trochu přitažené za vlasy. To jsou lidé, kteří nemají žádné zkušenosti,“ řekl Kochan. Chce se věnovat své profesi lékaře.

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny ČR v Královéhradeckém kraji.
Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny ČR v okrese HK.
Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny ČR v Jičíně a Náchodě.
Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny ČR v Rychnově n. Kn. a Trutnově.