Krajské město bude mít v nově zvolené Poslanecké sněmovně výrazně silnější vliv. Místo dvou budou v zákonodárném orgánu sedět čtyři Hradečáci – Hana Orgoníková (ČSSD), Leoš Heger (TOP 09), Pavel Staněk (ODS) a Jiří Štětina (zvolen za Věci veřejné).
Všichni tři muži jsou novými tvářemi v parlamentu. Co chtějí prosadit?
Barvy TOP 09 bude hájit bývalý dlouholetý ředitel hradecké fakultní nemocnice, dvaašedesátiletý Leoš Heger, který ve volbách získal bezmála osm tisíc preferenčních hlasů! „Chtěl bych se zapojit do práce ve zdravotním výboru, což je oblast, které se roky věnuji. Rád bych přispěl k vyčištění zdravotnictví od různých nešvarů,“ řekl Leoš Heger. Věří, že v Poslanecké sněmovně vznikne silná pravicová koalice, která nebude muset připravovat změny překotně.
„Prioritou pro mě bude práce v parlamentu, ale pokud to půjde, tak bych si rád podržel aspoň malý úvazek jako rentgenolog,“ dodal.
Novým poslancem bude také šestatřicetiletý náměstek ministryně spravedlnosti a hradecký radní Pavel Staněk. „Jsem právník, takže rád bych se této oblasti věnoval i v Poslanecké sněmovně. Chtěl bych pracovat v ústavně–právním výboru, k tomu mám nejblíž,“ domnívá se poslanec, který se do sněmovny dostal i díky preferenčním hlasům. Dostal jich téměř čtyři tisíce.
Na práci v parlamentu se těší další nováček mezi poslanci, někdejší ředitel hradecké záchranky Jiří Štětina. Osmašedesátiletý lékař uvedl, že práci v zákonodárném sboru hodlá skloubit se svou nynější prací v královédvorské nemocnici.
Logicky by rád našel uplatnění ve zdravotním výboru. „Jsem přesvědčen, že zdravotnictví potřebuje základní zákony, tedy o poskytování zdravotní péče a o zdravotnickém zařízení. To budou moje priority.“
Hradec Králové – Preferenční hlasy hrály při volbách do Poslanecké sněmovny zásadní roli. Mnozí z popředí kandidátek se tak do sněmovny nedostali. To se týká především kandidátky ODS, kde první tři neuspěli.
Do zákonodárného sboru se tak nedostala například dvojka kandidátky občanských demokratů, jedenapadesátiletý publicista a hudebník Petr Štěpánek. „Radost z celkového výsledku voleb mi kalí osobní neúspěch,“ připustil a dodal, že systém kroužkování považuje za špatně nastavený. Menšina může uspět, přestože vůle většiny je jiná. Popírá to podle jeho názoru i vnitrostranickou demokracii, protože kandidátky se nesestavovaly „jen tak“. „Je to, jako byste sestavili tým, vyhodili Jágra, a dali tam eléva,“ prohlásil Petr Štěpánek.
Po čtyřech letech v Poslanecké sněmovně končí David Kafka, který byl na čtvrtém místě kandidátky ODS. „Myslím, že správná politika vyhrála a ODS prohrála. Aspoň v Hradci to platí, propad počtu našich hlasů je značný,“ řekl odcházející poslanec. Zklamání ze své prohry však necítí. „Je to změna, kterou beru s pokorou. Navíc mám pár měsíců do penze. Měl bych zájem se vrátit na úřad práce, ale už určitě ne do funkce ředitele, v níž jsem před svým zvolením poslancem před čtyřmi roky působil,“ dodal.
Z hradecké kandidátky Věcí veřejných do parlamentu překvapivě nepronikl lídr, devětadvacetiletý publicista a historik Jan Hrdina, ale lékař Jiří Štětina z Hradce Králové. Lídr však osobní zklamání ze svého neúspěchu necítí. Mrzí ho však, že Věcem veřejným, které v kraji získaly 12,25 procenta, těsně unikl druhý poslanecký mandát.
.
Helena Tluková,
Milan Cibulka,
Marie Čížová,
Zbyněk Zahajský,