Ani na potřetí se hradeckým zastupitelům nepovedlo zvolit ze svého středu primátora a další náměstky. Z přítomných pětatřiceti zastupitelů jich 25 hlasovalo pro přerušení úterního ustavujícího jednání zastupitelstva.

Město tedy stále vede pouze jeden zvolený náměstek Vlastimil Ondráček (ČSSD). Pokračovat se bude 14. prosince v jednu hodinu odpoledne.

Koalice dobré vůle (ČSSD, TOP 09, Změna pro Hradec) přitom šla na zasedání s navrženým kandidátem na primátora Richardem Nádvorníkem (TOP 09). Vyzvala ostatní strany, aby jejich kandidáta podpořily, nebo daly do hry jiného.

Nádvorník do volby nešel

„Richard Nádvorník do volby nakonec nešel a my ho k tomu nemůžeme nutit. Nechce být volen hlasy KSČM,“ zdůvodnila Hana Orgoníková (ČSSD).

„Chceme vytvořit prostor pro jednání s ODS. Uvnitř stran se situace stále vyvíjí a není dobré přijímat nějaká rychlá řešení. Koalice by měla být většinová bez podpory komunistů a přeběhlíků,“ řekl Richard Nádvorník.

Koalice ČSSD, TOP 09 a Změny pro Hradec má v zastupitelstvu 15 mandátů, středopravá koalice ODS, HDK, VPM a Doma v Hradci disponuje 17 zastupiteli. V zastupitelstvu tak proti sobě stojí dva bloky, přičemž žádný nemá většinu.