Smiřice chtěly, aspoň tak lze usuzovat podle výsledku nedávných komunálních voleb, za starostu dosavadního vůdce radnice Luboše Tuzara. Vše nasvědčuje tomu, že jej zastupitelé na ustavujícím zasedání příští středu opět zvolí starostou.

Vyplývá to z výsledků povolebního vyjednávání mezi dvěma nejsilnějšími stranami, vítěznou Volbou pro Smiřice, jejímž lídrem je právě Tuzar, a druhou ODS. Povolební situaci respektují i třetí komunisté. Ke změně ve Smiřicích dojde na pozici místostarosty, protože dosavadní zástupce starosty Milan Plšek se do zastupitelstva nedostal. „Starostou bych měl být já, na místostarostu ODS navrhuje Ladislava Koldrta, který byl předsedou finančního výboru,“ seznámil s výsledky jednání Luboš Tuzar.

V radě by měli za Volbu pro Smiřice zasednout kromě starosty také Petr Rohlena a Pavel Rousek a dva zástupci Občanské demokratické strany – Ladislav Koldrt a Jan Novotný. Finanční výbor povede ODS, kontrolní výbor bude řídit zástupce komunistické strany.

V Nechanicích existuje ústní dohoda vítězné Volby pro budoucnost, Matek a žen Nechanicka a ODS, které mají v patnáctičlenném zastupitelstvu dvanáct mandátů. Podle těchto dohod by měl starostou zůstat Jiří Pechar (Volba pro budoucnost) a místostarostkou Hana Jarošová (Matky a ženy Nechanicka). V radě by měli být tři zástupci Volby pro budoucnost, jeden člen reprezentující Matky a ženy Nechanicka a jeden delegovaný občanskými demokraty. „Takový je předpoklad, ale definitivně o tom rozhodnou zastupitelé na ustavujícím zasedání, které se uskuteční v úterý 9. listopadu,“ potvrdil starosta Jiří Pechar.

Povolební námluvy v obou městech respektují vůli obyvatel vyjádřenou ve volbách. Volební uskupení vedená stávajícími starosty hlasování vyhrála a starostové dostali nejvíc preferenčních hlasů.