Všechna města hradeckého okresu, s výjimkou samotné krajské metropole, už zvolila starosty. Radnicím budou ze starostovských křesel všude vládnout stejní lidé.

„Naším prvořadým úkolem bude bezpečnost a pořádek ve městě, na což si obyvatelé města nejvíce stěžují. Proto také vznikne výbor, který se bude touto otázkou zabývat. Jde především o romskou menšinu, která tvoří zhruba pět procent obyvatel. Zároveň chceme stabilizovat městské finance.

Nejsme zadlužení, přesto doufám, že naše příjmy porostou. Zatím musíme zvažovat, do kterých akcí se pustit,“ uvedl staronový starosta Nového Bydžova Pavel Louda (ODS), který je v čele města od roku 1994. Místostarostou se opět stal Bohumil Orel (Nezávislí). V sedmičlenné radě kromě starosty a místostarosty jsou Milan Štoček, Josef Kožíšek, Romana Řehořková, Jaroslav Šedivý a Vladimír Neuman.

Rozhodnuto je také v Třebechovicích pod Orebem. „Moji současnou prioritou je sestavení programových cílů zastupitelstva města a příprava rozpočtu roku 2011. Stěžejním dílem tohoto volebního období bude výstavba nové budovy Třebechovického muzea betlémů, na kterou město získalo dotaci ve výši téměř 50 milionů korun,“ uvedl staronový starosta Třebechovic Jiří Němec (KDU–ČSL). Ke změně došlo na postu neuvolněného místostarosty, kde

Jaroslava Bartoše vystřídá ředitel základní školy Roman Drašnar (Nestraníci). Ten získal v komunálních volbách od voličů nejvíc hlasů. Kromě jmenovaných v radě města zasednou Kamil Dörre, David Pellar, Milan Kynos, Vladimír Derner a Zdeněk Třeška.

Také ve Smiřicích došlo ke změně pouze na pozici místostarosty. Zástupcem Luboše Tuzara (SNK Volba pro Smiřice), kterého zastupitelé podle očekávání opět zvolili starostou, bude Ladislav Koldrt (ODS). Členy rady města se dále stali Pavel Rousek, Petr Rohlena a Jan Novotný. Podle starosty Luboše Tuzara bude prioritou v nadcházejícím volebním období dotažení cyklostezky podél města, výstavba a obnova parkovišť, chodníků, komunikací a opravy budov v majetku města.

Nechanice zvolily opětovně starostou Jiřího Pechara (SNK Volba pro budoucnost), jeho zástupkyní se opět stala Hana Jarošová (SNK Matky a ženy Nechanicka). Radními jsou Tomáš Ornst, Pavel Pokorný a Petr Tichý.

V Chlumci nad Cidlinou zůstal starostou Miroslav Uchytil, jeho zástupcem je Ivo Kučera.

MARTIN ČERNÝ, DRAHOMÍRA POVAŽANOVÁ