Nejen zážitky ze setkání s vůní oleje, dýmu a starými parními stroji si odnášely stovky lidí během posledního srpnového víkendu z labského břehu v Hradci Králové.

Tradiční hradeckou akci Nábřeží paromilů, kterou podporují z veřejných peněz město či kraj, spojili s agitací před blížícími se podzimními komunálními volbami kandidáti hradeckého hnutí ANO: „Jsme paromilové. V Hradci jsme zahájili kontaktní část kampaně do komunálních voleb,“ zvali kandidáti na oblíbenou městskou akci.

Organizátory ze spolku přátel parních strojů, kteří akci s podporou veřejných peněz pořádají od roku 2002, spojení s politickou propagací zaskočilo. Nápadný stánek politického hnutí, které by chtělo v Hradci na podzim zvítězit, stál u vstupu. „Zástupci ANO nám před akcí oznámili, že se tam chystají. My odvětili, že je to podle nás nestandardní, a že by se politické strany neměly přilepovat na takovéto akce. Nic víc jsme s tím dělat nemohli,“ uvedl předseda spolku Ladislav Šedivý.

Kandidáti ANO s letáky či balónky nedoprovázeli jen Nábřeží paromilů: objevili se třeba na historických Slavnostech královny Elišky. Kandidátka na primátorku a současná hradecká zastupitelka za hnutí Monika Štayrová (ANO) na tom nevidí nic divného: „Že si zaplatíme prostor na akci, jak to bylo u Nábřeží paromilů, na tom nevidím nic špatného, postupovali jsme zcela legálně,“ divila se politička.

Hnutí ANO zve i na setkání na Královéhradeckých krajských dožínkách, kde chce voliče také nalákat na svou stranu. „Po reakcích na tuto událost nám ale město zrušilo povolení na pět záborů včetně Královéhradeckých dožínek, aniž by na to existoval jakýkoliv předpis. Chystáme se na magistrát podat dotaz, z jakého důvodu k tomu došlo,“ uvedla Štayrová (ANO).

V Hradci je podle bývalého primátora Oldřicha Vlasáka (ODS) spojování kulturních či společenských akcí s politickou agitací velice neobvyklé a nevhodné. „Pokud by se jednalo o stánek s propagací na veřejné akci, mělo by to být zapovězeno, my jsme si to nikdy nedovolili,“ uvedl exprimátor Vlasák.

Postup hnutí ANO je nezvyklý i podle současného primátora Zdeňka Finka, který letos chce svůj post obhájit: „Je to otázka principiální slušnosti. Nepamatuji, že by nějaká strana od roku 1998, kdy jsem poprvé kandidoval, dělala politickou kampaň na akcích pořádaných městem či krajem,“ uvedl primátor Fink (HDK). Dvojka na kandidátce Finkova klubu Pavlína Springerová dodala, že dle nepsaných dohod by měly být podobné akce apolitické.

Stejně se vyjádřil také současný primátorův náměstek Jindřich Vedlich (Hradečtí patrioti): „Je to nesprávný a nemorální postup v rozporu s nepsaným pravidlem, že městské a krajské akce by neměly být zneužívány k politickým účelům,“ řekl.

Hradečtí Piráti kontaktní předvolební kampaň na městských akcích označili jako cizopasení: "Na veřejných akcích se přiživovat nebudeme. Kontaktní kampaň děláme na svých vlastních akcích," uvedl lídr pirátské kandidátky v Hradci Pavel Vrbický.

Tomáš Kulhánek, Imrich Dioszegi