Ne, že by byla zapálenou politoložkou, ale volby ji lákají ze zcela jiných důvodů. „Těším se, že se zase sejdu s přáteli a známými. Ve volební místnosti máme máme v mezidobí, když tu není žádný volič, čas na to, si pořádně popovídat," říká žena, která ve volební komisi zažila již všechny druhy hlasování.

„Mám za sebou několikatery volby. Byla jsem tu, když se volil parlament, senátoři i prezident," dodává Helena Gloserová, pro kterou jsou volby sice již zajetou rutinou, ale stále v ní převládá stránka nervozity. „Když to však srovnám se svým prvním působením v komisi, tak té nervozity je čím dál tím méně, ale stále tam je. A stoupá s blížícím se přepočítáváním hlasů. Nikdo přece nechce udělat chybu," říká žena, která se o nadcházejících volbách stane devátou členkou již zajetého kolektivu. „Jsem ráda, že se náš tým za ty roky nikterak moc neprotočil. Stále si máme o čem povídat. Ponorka u nás ještě nepropukla. Scházíme se i mimo volební okénka," vypráví Helena Gloserová a poodhaluje roušku dvoudenní činnosti volební komise.

„Žádné pikantnosti se tady opravdu nedějí. Ale kdyby chtěl někdo napsat volební kuchařku, jistě by se u nás měl zastavit. Výměna všemožných receptů je tu na denním pořádku," uvádí členka volební komise s dodatkem, že před každými volbami je někdo z komise pověřen přípravou občerstvení.

„Já ho připravovala minule. Teď jsou na řadě další kolegyně. A už se těším, s čím nás překvapí," nezastírá chutě Helena Gloserová. A když se hovory netočí kolem vaření či rodinných trampot, vrhne se komise na obligátní čtení či luštění křížovek.