Obrovské opravy obrovské školy za obrovské peníze – tím žilo poslední dva měsíce Moravské předměstí. Jedna z největších základních škol ve městě tam celé letní prázdniny usilovně zateplovala a vyměňovala okna ve všech svých pavilonech. Základní škola Milady Horákové je ale aktuálně pořád pod lešením, přičemž děti usednou do lavic už v pondělí.

Tělocvik venku, jídelna v úterý

V prachu a písku ale rozhodně sedět nebudou: „Prioritou byly učebny, ty jsou všechny hotové a připravené k výuce. Jediné, co fungovat zatím ještě nebude jsou tělocvičny, kde chybí okna a školní jídelna, kde probíhají poslední stavební úpravy. V pondělí se tam tedy ještě vařit nebude, ale už od úterý tam najíždíme na normální provoz," vysvětluje ředitel školy Ondřej Fajfr. Minimálně do konce září tedy budou děti cvičit venku, drobné úpravy čekají také školní družinu.

Neopravují se ale pouze interiéry, zvenku se dodělávají fasády a oprav nezůstala ušetřena ani střecha. „Je to nepředstavitelné opravovat takového obra, za dva měsíce se to nedá stihnout. Myslím ale, že jsme to zvládli na výbornou. Ty poslední úpravy děti nijak neomezí, a to je hlavní," říká Ondřej Fajfr.

Rekonstrukce stála 46 milionů korun. Je to největší letní investice města do školství.

Léto přeje opravám každý rok
Dvouměsíční letní prázdniny k rekonstrukcím školních budov přímo vybízejí. Školáky tak v prázdných školních chodbách v létě pravidelně střídají dělníci a řemeslníci. Jenom loni investovala hradecká radnice do oprav škol celkem 80 milionů korun.
Letos se přes prázdniny opravovala třeba střecha Základní školy v Malšově Lhotě, v Mateřské škole Slavíčkova se zase kompletně opravovalo sociální zařízení. Rekonstrukce se dočkala i Mateřská škola Montessori a Základní škola ve Svobodných Dvorech, kde by stavbaři měli práce ukončit do konce října. Školní objekty, kde se loni vyměňovala okna, letos dostaly nové žaluzie. Jak dopadly letní opravy a co se případně nestihlo na dalších školách, se dozvíte v některém z dalších vydání Deníku.

Michaela Zumrová