Pilotní projekt královéhradeckého biskupství na opravu církevních památek utrpěl těžkou ránu. Kostel svaté Voršily v Chlumci nad Cidlinou, který měl jako první projít opravou ze zdrojů Evropské unie, má potíže.

Dotace z Unie? Zatím v nedohlednu

„V původním návrhu projektu jsme chtěli věž kostela využít jako informační centrum s vyhlídkou a s menší galerií. Bohužel po prozkoumání věže technikem nám bylo sděleno, že stav budovy takové využití neumožňuje. Schodiště, které by vedlo na vyhlídku, by nebylo bezpečné,“ vysvětlil starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.
 
Poznamenal však, že s biskupstvím už jednají o jiné možnosti, jak získat peníze z evropských fondů.
„Rádi bychom umožnili nahlédnout do kostela svaté Voršily veřejnosti také mimo bohoslužby. Interiér chrámu je velmi krásný a mohl by být zpřístupněn turistickému ruchu. Ale nemůžene si naivně myslet, že všichni návštěvníci přicházejí s dobrým úmyslem, a proto je zapotřebí nejprve zajistit moderní bezpečnostní zajištění budovy,“ upřesnil starosta novou cestu k evropským penězům.
 
Neúspěch prvního projektu potvrdil i Arsen Kostanjan, trvalý jáhen a pověřený biskupa v problematice Evropských fondů.
„Původní návrh řešení nám skutečně nevyšel. Chtěli jsme tento model použít kromě kostela svaté Voršily také u dalších sedmi památek. Bohužel, z věží nelze vyhlídky udělat. Hlavním problémem je statika objektů, a proti se staví také památkáři. Zásahy do vzhledu by byly razantní,“ vysvětlil Kostanjan.
Biskupství zatím neuvažuje o tvorbě nového projektu. Jak Arsen Kostanjan uvedl, jednání jsou teprve na začátku, a aby byla co největší šance na úspěch, je potřeba projekt důkladně prodiskutovat.