„Máme už za sebou schůzku se zástupci z Centra evropského projektování, na které jsme se shodli na možnosti čerpání finančních prostředků z Evropských fondů pro opravu věže kostela, která bude sloužit městu nejspíš jako informační centrum,“ sdělil výsledek jednání Arsen Kostanjan, trvalý jáhen a pověřený biskupa v problematice Evropských fondů.

Dodává, že fasádu kostela opraví biskupství buď z vlastních zdrojů, nebo z peněz získaných od ministerstva kultury, které chce o finanční podporu požádat.

Havarijní stav věže bije na poplach!

Město Chlumec nad Cidlinou si od biskupství věž kostela nejspíše dlouhodobě pronajme. „Máme před sebou celkem tři varianty smluv, které nám církev nabídla. Abychom mohli čerpat peníze z Evropských fondů, musíme být buď vlastníky nemovitosti, nebo ji mít aspoň v dlouhodobém pronájmu. To bude nejschůdnější varianta,“ podotýká tajemník města Pavel Školník.

Prvním krokem kromě náročného papírování a vyřizování všech potřebných smluv bude i nutné prozkoumání stavu věže. „Už jsme se tam byli podívat a stav je opravdu katastrofální. Oprava přichází za pět minut dvanáct,“ shrnul výsledek šetření Školník.

Vzápětí také dodává, že po sundání báně se bude rozhodovat o samotném využití. „Podle projektanta se plány uzpůsobí. Rádi bychom vytvořili ve věži informační centrum s vyhlídkou a po schodech nahoru menší galerii. Věž má samostatný vchod, takže by to neměl být velký problém,“ uzavírá.

Podle biskupství by se mohl projekt uskutečnit už během příštího roku, nejpozději začátkem následujícího. Pokud bude spolupráce s městem úspěšná, má biskupství vytipovaných dalších sedm památek, u kterých chce postupovat naprosto stejně.