Nevábné zátiší s torzem ohořelého auta mají od 11. května 
před očima obyvatelé hradecké Benešovy třídy.

Na to, než vrak zmizí, si však budou muset ještě pár dní počkat. „Usilovně na jeho odklizení pracujeme," vzkázala mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková s tím, že si radnice uvědomuje, že takové „pomníčky" do města nepatří, ale v obdobných případech narážela na platnou legislativu. V prvé řadě totiž leží odpovědnost za takto odstavené ohořelé vozidlo na jeho vlastníkovi.

„Obecně platí, že pokud by to zákony dovolovaly, tak i město by bylo radši, kdyby vraky vozidel mohly být co nejdříve odstraňovány. Ale zákon pamatuje i na lhůty, což v případě upozorňování majitelů vraků 
v některých případech zabere a majitelé si vrak sami odstraní. Tím všem dotčeným stranám výrazně ulehčí situaci," dodala mluvčí.

Závěr jejích slov však evidentně neplatí pro majitele ohořelého torza. Pokud se však domnívá, že špinavou práci udělá někdo za něj a nebude ho to stát ani korunu, tak to se podle magistrátu přepočítal.

Nejenom obyvatelům hradecké Benešovy třídy, kteří již několik dní obtěžuje pohled na ohořelý vrak, vadí odstavené kostry, které byly kdysi auty.

Do teď bránila v jejich odstavení legislativa. Časy se však mění a města již nemají svázané ruce. Navíc mohou po majitelích vraků vymáhat peníze.

„Oni sami velice dobře vědí, kde vozidlo stojí, v jakém stavu je a nečiní nic pro to, aby nepojízdný 
a nevzhledný vůz z plochy na své náklady sami odstranili," řekla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková s tím, že jejich nečinnost přinesla v této době, kdy se v uplynulých měsících navíc měnila legislativa upravující postup nakládání s vraky, městu i městské policii nemalé problémy. Vozidla umístěná na účelové komunikaci byla totiž mimo pravomoc zákona o pozemních komunikacích i zákona o odpadech, které se navíc vylučovaly.

Teprve nedávno byl zákon o pozemních komunikacích novelizován a vlastníkovi byla dána pravomoc s těmito vozidly nakládat shodně jako s vozidly umístěnými na místních komunikacích.

Podle mluvčí tak budou tato auta postupně mizet a město za to bude po vlastnících vymáhat peníze.