Tohle si za rámeček nedají. Kriminalisté vloni po letech na Hradecku vyšetřovali dvě brutální vraždy. Ani jeden z případů ale nedotáhli až k odhalení a usvědčení pachatele.

Koncem května objevili zaměstnanci třídičky odpadu v Pileticích v igelitové tašce novorozeně asijského původu. Policisté prověřili stovky lidí, matku a zřejmě také vraha však nakonec nenašli.

„Případ jsme koncem roku odložili, informace ale sbíráme dál. Teď bude u nás dvacet let uložený, dokud nedojde k promlčení stíhání. Máme genetický kód dítěte i matky, který se bude porovnávat s dalšími případy,“ řekl vyšetřovatel vraždy Leoš Dvořák.

Neúspěšný je zatím také tým, který pátrá po muži, který v polovině listopadu v bytě v Klumparově ulici zavraždil 84letou stařenku. Policisté vloni řešili také dva pokusy o vraždu. Pachatele už obvinili.

„Celkově kriminalita na Hradecku vloni výrazně klesla. Zaznamenali jsme 3202 činů, což je o 805 méně než v roce 2007. Objasněnost přitom vzrostla o dvě procenta na 47,5 procenta. Hmotná škoda dosáhla 416 milionů korun,“ uvedla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Kromě vražd se vloni doslova roztrhl pytel s loupežemi. Policisté jich napočítali 43. Mezi největší případy s několikamili­onovou škodou patří „vybílení“ muzea v Novém Bydžově a krádež kabelky s velkou hotovostí nedaleko banky v Chlumci.

Obvinění z úmyslného ublížení na zdraví si vyslechlo 53 lidí, z vydírání 20 osob.

Alarmující je počet mravnostních činů, který meziročně vzrostl z 18 na 35. „Měli jsme sedm znásilnění, osmnáct případů pohlavního zneužívání a pětkrát kuplířství. Objasněno bylo třiadvacet skutků,“ dodala Pešavová.

Nejvíce se zapotili kriminalisté, kteří se zabývají majetkovými delikty. Vyšetřovali 1734 případů. Hledali například 140 aut, 139 kol a řešili 44 vloupání do domků, 28 do bytů a 26 vykradených chat.

Detektivové vloni stíhali 1450 osob, mezi nimi 27 dětí do patnácti let a dalších 142 mladistvých. Problémy se zákonem mělo také 90 cizinců.(raš)