Nová a moderní přírodovědecká expozice, částečně zpřístupněný depozitář, mykologická poradna či přírodovědecká laboratoř. To vše by mohlo vzniknout v areálu Vrbenského kasárnách.

„Chtěli bychom navázat na tradici z třicátých let minulého století, kdy měl Hradec Králové přírodovědecké muzeum," potvrdila ředitelka Muzea východních Čech v Hradci Králové Naďa Machková Prajzová.

K novým prostorům má ale muzeum ještě poměrně dlouhou cestu, musí se splnit několik kroků.

Objekt zatím patří městu, to by se ale mohlo v budoucnu změnit. Radní Královéhradeckého kraje odsouhlasili opravu nejen jejich Gayerových kasáren, ale od Hradce Králové by rádi získali právě část Vrbenského kasáren. Záměr ale musí 20. června ještě posvětit krajští zastupitelé.

„Bylo by všechno soustředěné na jednom místě, což dává předpoklad dobrého vybavení technického i personálního," řekl náměstek královéhradeckého hejtmana Otakar Ruml.

Podle něj má kraj potíže například s depozitářem 
v Jičíně, velká část položek by proto mohla být umístěná ve Vrbenského kasárnách. S radnicí už kraj předběžně o bezúplatném převodu jednal, posvětit ho budou muset i zastupitelé města.

V kasárnách 
se může usídlit část muzea

S využitím Vrbenského kasáren má město dlouhodobé problémy. „Rozhodnutí vítáme a svědčí o dobrých vztazích mezi městem 
a krajem. Navrhované vy
užití je smysluplné a město se bude snažit, aby byla získána dotace. To je jedna 
z podmínek, za kterých by kraj areál opravil," dodal náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Budova muzea na nábřeží by zůstala nezměněná 
a sloužila by pro prezentaci archeologické a historické podsbírky. „Nově zpřístupněný objekt kasáren by nabídl prezentaci přírodovědeckých oborů, které muzeum pokrývá odborníky 
i miliony sbírkových předmětů. Část z nich by tak byla zpřístupněna veřejnosti. Dosud se přírodovědecké výstavy konaly na hlavní budově ne příliš často," dodala ředitelka muzea.

Podle původních odhadů by oprava Gayerových kasáren mohla stát kolem 200 milionů korun, kraj plánoval, že by stavební práce mohly začít v roce 2017.

Hradec Králové chtěl ve Vrbenského kasárnách vybudovat technologické 
a vzdělávací centrum za 150 až 200 milionů korun, v roce 2015 však radnice záměr opustila a oznámila, že chce pro objekt hledat další využití.

V roce 2010 hradecká radnice nabízela Vrbenského kasárny ve výběrovém řízení soukromým investorům. Nebyla ale spokojena 
s cenou a řízení zrušila. V roce 2011 radnice odmítla prodat kasárny firmě Dolfin Real Estate, která je chtěla přebudovat a pronajmout městskému Technologickému centru. Později radnice přišla s možností, že v objektu budou sídlit městská policie, živnostenský odbor, správa nemovitostí a část technických služeb. I tato varianta později padla.