„Park představuje zejména pro starší obyvatele a maminky s dětmi prostor pro relaxaci a oddech, a proto jsou znepokojeni pokračující devastací zeleně v důsledku jejího dlouhotrvajícího neudržování,“ vysvětlují v textu petičníci. Kromě rekultivace zeleně v okolí bývalého kulturního centra, kde se dříve konaly také diskotéky, signatáři požadují rekonstrukci veřejného osvětlení, cest a osazení parku mobiliářem.

Finance na obnovení parku by radnice podle iniciátorů měla získat z evropských dotací a z výnosů nájemného, které město získává při každoroční Hartecké pouti. „Apelujeme na zastupitele, aby se městskou částí Harta Podhůří vážně zaobírali, neboť v této části města probíhá dynamická výstavba nových domů a nadstavbová část pro oddech a volnočasové aktivity mládeže zde nenajdou žádný prostor pro realizaci,“ uvádějí dále petičníci.

Podpisovou akcí se bude počátkem července zabývat rada. Podle starosty Jana Sobotky město pravděpodobně nechá vypracovat dendrologický průzkum a navrhne řešení situace. Zásadní obnova parku je ale zatím otázkou budoucnosti. „V této chvíli na to nemáme fyzické ani finanční možnosti. První je udělat průzkum a projektovou dokumentaci,“ vysvětlil.

Prioritou radnice je totiž v současnosti stavba chodníku přes Hartu. „Máme územní a stavební řízení na tři etapy chodníku a příští rok bychom chtěli v rámci akce Čisté horní Labe spíše Podhůří pomoci s chodníkem nejlépe v oblasti školky,“ dodal starosta. Zároveň odmítl názor, že by radnice okrajovou část města zanedbávala. „Petice vyznívá, že se na Hartu pozapomíná, ale vůbec to není pravda. Investice do silnice u zámku, která se dělala dva roky, stála 16 milionů korun. Do této městské části pravidelně investujeme,“ upozornil Jan Sobotka.

Podpisová akce je v krátké době ve Vrchlabí už druhou podobnou občanskou iniciativou. Zhruba pětistovka pejskařů totiž před časem sepsala petici, kterou zdejší radnici žádá o zřízení speciálních košů na psí exkrementy.