Modrá svazácká košile a rudý šátek. To byla v sobotu téměř povinná výbava hostů hospody Pod Strání, která recesistickou akcí oslavila 90. výročí Velké říjnové socialistické revoluce.

Do děje vtáhlo návštěvníky hned u vchodu mauzoleum Vladimira Iljiče Lenina. Sály restaurace zdobily rudé prapory s oslavnými nápisy a také dvě busty někdejšího ruského vůdce.

„Tuhle akci děláme už jedenáct let. Měli jsme tu Auroru, Leninovu ložnici, latrínu nebo Lenina na dovolené. Letos jsme se vrátili k mauzoleu. Máme lepšího Lenina, v Rusku je takovej slizkej,“ řekl provozovatel restaurace Pod Strání Radek Řehák.

Desítky „svazáků“ využily příležitosti a s pozůstatky Lenina se nechaly vyfotit. Kuráž hostů stoupala s množstvím alkoholu a počtem budovatelských písní.
Většina lidí si vzpomněla na totalitní režim, někteří v dobrém. „Zažila jsem to jako mladá holka. Tehdy mi ta doba nevadila. Prvomájové průvody jsem měla ráda. Dnes už mám samozřejmě jiný názor, ale na tu dobu mám hezké vzpomínky,“ řekla Iva Brinkmanová.

Ústřední postavou večírku se ale stal Vladimir Iljič Lenin. Krátce před půlnocí zmizel i s rakví z mauzolea, aby se za pár minut objevil mezi hosty.
Oživení velikána ruských dějin, kterého opět ztvárnil místní kuchař Vladimír Budil, dostala za úkol vnadná striptérka.

Miss: Taneček s Leninem? Nezapomenutelný zážitek

Královnou pionýrek pro příští rok se
v sobotu v Hradci Králové stala jedenačtyřicetiletá Iveta Sluková.

Sobotní půlnoc. Uprostřed sálu leží rakev s Leninem a nad ní se svíjí spoře oděná dívka. Hospoda Pod Strání vře. „To není možný, to je jenom socha,“ je slyšet z davu závistivců.
Vše se vyjasňuje, až když striptérka zalézá pod rudý prapor, kterým je Lenin zakrytý. Oslava 90. výročí VŘSR, kde nechybí ani pravé pirohy a bořšč, právě vrcholí!
„Nebylo na tom nic erotického. Bylo to nepříjemné, chyběl mi kyslík. Jen jsem doufal, že se to nezvrhne. Kdysi jsem dostal berlí do oka,“ řekl kuchař Vladimír Budil, který si zahrál Lenina.
Vyvrcholením recesistické akce byla volba Miss pionýrka. Adeptky na titul královny nemusely podle provozovatele restaurace Radka Řeháka plnit žádné úkoly.
O své kandidatuře mnohé ženy ani nevěděly. „Do výběru automaticky zařazujeme ty, které přijdou v pionýrském kroji. Z nich pak volíme tu nejoriginálnější, která má největší šťávu a je nejvíc vidět na parketu,“ odtajnil pravidla soutěže Řehák.
Již čtvrtou Miss pionýrka se nakonec stala 41letá Iveta Sluková. Za vítězství dostala šerpu, lahev šampaňského a sólo s Leninem. „Je to nádhera. Tanec byl nezapomenutelný. Nevím, čím jsem si to zasloužila. Vypadám pod obraz,“ řekla vítězka. Na oslavy chodí pravidelně. Návrat komunismu ale nechce. „Ani náhodou.“