Netypický pohled se v sobotu večer naskytl hostům restaurace Pod Strání. Před vchodem do sálu seděl u stolu v improvizované kuchyni Vladimír Iljič Lenin a pojídal pečínku.

Náhodným kolemjdoucím bylo jasné, že tenhle večírek bude výjimečný. „Slavíme jedenadevadesáté výročí Velké říjnové socialistické revoluce,“ uvedl provozovatel restaurace Radek Řehák.

Stoly na party byly rozebrané dávno dopředu. Každý host dostal u vchodu na přivítanou pirožek. Lidé v modré košili a s rudým šátkem měli navíc vstup zcela zdarma.

„To nejlepší přijde o půlnoci. Našeho Lenina se pokusí oživit Naděžda Krupská v totalitním úboru,“ prozradil Radek Řehák.

Většina lidí už věděla, že jde o scénu se striptýzem. Do té doby ale zbývala spousta času, a tak se svazáci a pionýrky v sále vyzdobeném prapory s komunistickými vůdci oddávali tanci a alkoholu. Někteří zavzpomínali na totalit.

„Já osobně jsem prožil díky rodičům, kteří se mě od toho špatného snažili odizolovat, hezké dětství. Dodnes také vzpomínám na výlet se SSM někam na Pálavu, kde jsme se trochu opili a prožil jsem tam svůj první erotický zážitek. Takže ne všechno bylo tehdy špatné,“ řekl s úsměvem 36letý Václav Maixner.

Krátce po půlnoci se na parketu objevil spící Lenin. Vrchol večera nadešel. Striptérce se nakonec podařilo komunistického vůdce probudit až výmluvnými pohyby pod stolem, u kterého seděl.

„Dřív to bylo drsné, když si manželka otevřela noviny a uviděla mě, jak nade mnou sedí nahá holčina. Ale už si zvykla. Nic jiného jí nezbývá,“ řekl kuchař restaurace Jiří Budil, alias Lenin. „Tenkrát hledali někoho malého do rakve, a tak mi to zůstalo,“ popsal neobvyklý casting.

Večer uzavřela soutěž Mis pionýrka. Šerpu letos přes nelibost části publika získala Marcela Hrušková. „Nevím, čím jsem si to zasloužila. Možná tou krátkou sukní nebo nohama bez strií ve čtyřiceti,“ řekla vítězka s humorem.