Znalosti o pravěku předávají dál

V rolích průvodců vystupovali studenti oborů archeologie a prezentace kulturního dědictví, měli stylové oblečení a ochotně reagovali na dotazy návštěvníků. Ti si navíc mohli vyzkoušet, jak jejich dávní předci obdělávali pole, vyráběli nástroje nebo jak se bavili.

„Broušení kamenných nástavců trvá hodiny, kvůli jemnosti se polévají vodou. Tehdejší obyvatelé už měli estetické cítění, tak dohladka vybroušené sekyrky pomazávali kvůli lesku tukem,“ vyprávěl Václav Drnovský z katedry archeologie.

Mnohem ostřejší záležitostí jsou pazourky, což je kámen organického původu, jehož štěpy jsou velmi tenké. Nejstarší pochází z doby před dvěma a půl miliony let a našel se v Jižní Africe.

„Známější jsou už pěstní klíny, se kterými pracovali neandrtálci. Později je naši předci uštipovali do tvarů listů,“ řekl Petr Zítka, který se historií pazourků zabývá.

Pravěk zahrnuje velmi dlouhé období začínající momentem, kdy se člověk začal vymezovat vůči zvířatům svými schopnostmi až do přibližně 400 let před naším letopočtem.

Historici zkouší vše na vlastní kůži

Hradečtí archeologové jsou skuteční nadšenci. Za obecním hřbitovem vystavěli pravěkou osadu se vším všudy. Pracovní postupy pravěkého obyvatelstva zkoušejí na vlastní kůži, kopou dřevěnými motykami, postavili hliněné stavby s rákosovými střechami. Svoje zkušenosti se zaujetím předávají všem, co mají zájem.

„Pěstujeme si pšenici dvouzrnku, obděláváme políčko replikami pravěkých nástrojů, stejně tak kopeme i hlínu, kterou se pomazávají stavby,“ přiblížil Radomír Tichý, vedoucí katedry archeologie hradecké univerzity.

Součástí pravěké osady je i pohřebiště, kde odborníci na historii vytvořili různé typy mohyl. Podle nich se v pravěku pohřbívalo několika možnými způsoby, valy mohly být v řadách, skupinkách anebo v hromadných mohylách.

Projekt živá archeologie pomáhá zájemcům danému období porozumět, archeologům ve Všestarech však stále ještě chybějí prostory, kde by se daly vystavit zajímavé exponáty nebo náčrtky.

Video připravujeme.

JAK TO VIDÍ Jitka Hodasová: Neandrtálská kapela pro mě není

Touha vrátit se ke kořenům, nahlédnout do života předků občas přepadne každého z nás. Mně se to stalo při návštěvě všestarského archeoparku, kde kromě ohňového čoudu voněla i příjemná atmosféra a vstřícnost.

Neodolala jsem tedy a zkusila na jednom ze stanovišť ohlodat připravený kmen kamennou sekyrkou. Pravda je, že tou s měděným nástavcem šlo ukrajovat kousky dřeva mnohem lépe. Do broušení kamenných nástrojů jsem se raději nepouštěla, podle průvodce bych nad šutry strávila hodiny a neodešla bych nejčistší.

Zato pazourek se mi zdál nástrojem úžasným, uřízne kus kůže jako skalpel.

V dalším koutu archeoparku jsem si mohla zkusit obdělat políčko. Avšak kopat do hlíny dřevěnou motykou se mi moc nechtělo, odešla jsem proto raději k dívce s pomalovanou tváří, která mi podstrčila jakousi fujaru, abych si zahrála. Ač jsem foukala z plných plic, nevyloudila jsem jediný zvuk. To nová příchozí měla větší štěstí. Od pocitu neschopnosti mě zachránil fakt, že ona na rozdíl ode mne hraje na dechové nástroje.

Pokrm, který v hliněné nádobě kolem pronesla jedna z dívek, mě přilákal příjemnou vůní, ochutnala jsem kaši z nadrcené pšenice, borůvek, medu a mléka. Byla výtečná.

Sečteno a podtrženo, pokud bych nebyla v neandrtálské kapele, v pravěku by se mi docela líbilo.


CO MĚ ČEKÁ: Budu trápit studenty a dohánět resty

Radomír Tichý, vedoucí Katedry archeologie Univerzity Hradec Králové

Příští týden začíná na naší univerzitě zkouškové období, takže budu především prověřovat znalosti svých budoucích kolegů. Pak se chystám na věci, které během roku nestíhám. Pustím se do psaní odborných článků a publikací. Také mám v plánu připravovat výukové materiály pro učitele, aby se jim látka o pravěku lépe přednášela. Čeká mě i výroba některých exponátů.

JITKA HODASOVÁ