„Koaliční vyjednávání je vedené proti vůli voličů, nerespektuje závěry voleb. Oblastní představitelé královéhradecké ODS přistupují k sebeprosazení za každou cenu zcela v rozporu se svými předvolebními prohlášeními a proti vůli členů a jejích přívrženců," prohlásil starosta Pavel Louda s tím, že mluví za celou novobydžovskou ODS.

Její členové jsou prý dokonce připraveni stranu opustit. Podle Loudy hrozí, že ANO 2011 dostane od voličů v příštích volbách o to větší podporu.

S pestrobarevnou koalicí, která nerespektuje výsledky voleb do krajského zastupitelstva, mají problémy i někteří řadoví členové „poražených", ale o vládě nad krajem vyjednávajících politických stran.

„To, co se stalo krátce po volbách, jsem opravdu nečekal. Ale vyloženě jako podraz na voliče bych to neviděl. Spíš by to naší straně mohlo uškodit v budoucnu. Voliči si to budou pamatovat," řekl Deníku jeden z členu hradecké ČSSD, který si však nepřál zveřejnit své jméno.

Podle něj povolební situace mohla pramenit také z politické nezkušenosti hnutí ANO, které dle jeho názoru mělo pomalinku oslovovat případné koaliční spojence již před volbami.

„Na druhou stranu si myslím, že případná koalice, tak jak se zatím rýsuje, by mohla fungovat dobře, alespoň co se týče Hradce Králové. Byla by tu totiž kontinuita na jeho vedení, které má podobnou koalici. Co se však týče budoucnosti, opravdu to vidím, s ohledem na blížící se parlamentní volby, jako problémové řešení," dodal člen ČSSD.

S kandidáty bude dnes jednat Martina Berdychová - lídr kandidátky STAN a Východočechů. I tam se názory na složení koalice bez vítěze voleb různí. „Chceme si o tom promluvit. Zatím jsem však žádné dramaticky nesouhlasné reakce nezaznamenala. Jednání o koalici stále pokračují," prozradila Berdychová.