Možnost se osprchovat, „sodobary“ nebo nakoupená voda a v některých případech změna na letní uniformy, tak se mnohé firmy snaží ulehčovat práci svým zaměstnancům v letních teplých dnech. Však se také není čemu se divit, například ve středu má rtuť teploměru vyšplhat až ke třiceti stupňům Celsia.

„U nás neplatí pravidlo, že by se měnily uniformy na letní nebo zimní. Jsou stále stejné a po pravdě řečeno, těm, kteří slouží v teplem rozpáleném centru města, není co závidět. Kvůli vlastní bezpečnosti totiž nemohou nosit ani například krátké kalhoty,“ řekla Deníku mluvčí Městské policie Hradec Králové Eva Čížková. Jedinou výjimku podle ní mají strážníci na kolech. Ti mohou nyní v létě jezdit v šortkách. „Pochopitelně se snažíme, aby všichni dodržovali pitný režim, takže když teploty překročí osmadvacet stupňů, dostávají na dvanáctihodinovou službu tři litry vody. V přestávkách mají také možnost se osprchovat,“ dodala Čížková.

Přece jen trochu příznivější podmínky mají řidiči autobusů a trolejbusů Dopravního podniku města Hradce Králové. „Hlavně v nových vozech našeho vozového parku mohou řidiči využívat klimatizaci kabin. Nejedná se ale o klasickou klimatizaci, jak ji znáte z osobních vozidel, ale o ochlazování vzduchu se zvlhčováním,“ vysvětloval vedoucí městské hromadné dopravy hradeckého dopravního podniku Leo Sedláček.

Jak dodal, zaměstnanci byli hlavně rádi, že se změnil sy〜stém uniforem. „Uvolnila se pra〜vidla, která byla zastaralá a poměrně upjatá. Klasické dlouhé kalhoty tak mohou řidiči vyměnit za kalhoty krátké a řidičky se obléknou buď do krátkých kalhot nebo sukně. To záleží jen na nich,“ dodal Sedláček.
Aby dodržovali pitný režim, vodu načerpají z výrobníků sodové vody. „Dostávají také minerální látky formou sirupu, takže se jim do těla nenásilně vracejí látky, které během jízdy ztrácejí,“ doplnil Sedláček. K dispozici mají také dvě sprchy – na hradeckém terminálu nebo na Novém Hradci. „Ony někdy pomohou maličkosti. Když vyjíždějí řidiči z garáží a vozidlo je teplem rozpálené, mohou projet naší myčkou. Voda tak vůz výrazně ochladí,“ poznamenal Sedláček.