Projekční systém a trojrozměrné interaktivní exponáty, výpočetní technika, nábytek a doplňky interiéru, prodejní automaty a mycí stroj na úklid celého objektu  do nového digitálního planetária v Hradci Králové dodají dvě firmy, které vyhrály výběrové řízení vypsané Královéhradeckým kraje.

Projekční systém bude stát 33 milionů korun bez DPH, ostatní vybavení vyjde na  téměř 1,7 milionu korun.

„Největší problémy byly při vypisování výběrového řízení na projekční systém, které jsme museli opakovat. Věříme, že dnes již nic nestojí v cestě tomu, aby digitální planetárium bylo úspěšně dokončeno," potvrdil hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Projekční systém a trojrozměrné interaktivní exponáty mají firmy dodat do sedmi měsíců od podpisu smlouvy, veškeré ostatní zařízení do čtyř měsíců. Kraj předpokládá, že smlouvy by mohly být podepsány do konce dubna.

Venkovní práce na stavbě už jsou téměř hotové, dokončují se také stavební úpravy terasy a oplocení. To by mělo zabránit výhledu návštěvníků planetária do oken a zahrady sousedního domu.

Stavba planetária v sousedství hvězdárny ve čtvrti Nový Hradec začala na jaře 2013, podle plánů by se měla návštěvníkům otevřít na konci letošního roku.

Nové planetárium za 111 milionů korun, které zvenku vypadá jako létající talíř, nabídne zájemcům kruhový sál 
s až stovkou sedadel. Aby měl návštěvník dojem, že se dívá na oblohu, bude hlediště nakloněno o sedmnáct stupňů.

Ve dvou podlažích kolem kruhového sálu budou instalovány interaktivní expozice nazvané Mikrosvět – makrosvět a Energie – její formy a přeměny.

Nejstarší planetárium

Základní kámen hvězdárny byl položen 19. dubna 1947. Pro veřejnost začala fungovat na konci roku 1954. Hvězdárna zatím provozuje nejstarší digitální planetárium v republice. Stavěla se mezi lety 1947 až 1961. K hvězdárně v současné době patří i dvě stezky. Galaktická stezka zobrazuje jedenáct nejznámějších nebeských objektů v naší Galaxii, měří 9,5 kilometru.

Okolí nového planetária si zachová soukromí

Stavební práce na digitálním planetáriu v Hradci Králové už jsou téměř hotové. Kraj vybral dodavatele technologií, nábytku a dalšího vybavení.

„Řeší se už jen detaily jako například terasa a plot, které by chránily soukromí okolních domů," potvrdil Josef Dvořák, radní Královéhradeckého kraje pro oblast investic.

Královéhradecký kraj, který staví a vlastní planetárium se společně s hvězdárnou zavázal, že po celou dobu užívání stavby digitálního planetária nebudou okolní obyvatelé obtěžování pohledy návštěvníků planetária.

Projekční systém pro nové planetárium a trojrozměrné interaktivní exponáty dodá společnost AV Media, která přišla s nejvýhodnější cenou. Zařízení dodá za necelých 33 milionů korun.

Královéhradecký kraj ani město do planetária neinvestuje ani korunu. Pětaosmdesát procent zaplatí fondy Evropské unie, zbytek peněz pak pošle stát.

Nové digitální planetárium by mělo být pro veřejnost otevřeno do konce letošního roku.