V noci z 25. na 26. dubna 1986 se stala katastrofa v Černobylu a pár dnů na to se nad Československem objevil radioaktivní mrak.
Bylo ospalé ráno, jako vždy odjížděly desítky autobusů na ranní směnu z Třebíče do elektrárny. Když dojel na místo , ihned po výstupu z autobusu pochopil, že se něco stalo.
Čidla v elektrárně blikala jak o život
Všechna čidla na měření radiace u hlavní brány blikala a byla slyšet akustická signalizace, což by se dělo, když by někdo neoprávněně vyvážel radioaktivní materiál. „Že by nám dovezli do cejchovny nějaké nové zářiče, ale proč to už noční směna dávno neresetovala,“ napadlo Odstrčila.
Převlékl se do bílého úboru, vzal si dozimetr a pokračoval do dozorny radiační kontroly. Šlo o velín se 400 sledovanými čidly, primár byl čistý, tedy nic s dukovanským reaktorem nebylo, zato všechna vnější čidla umístěná v areálu elektrárny hlásila zvýšenou radiaci. Všechno se zdálo být v pořádku.
„Až moji podřízení – pravidelní posluchači Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky mě hlásili, že bouchl Černobyl. Důvod naší zvýšené radiace měl najednou jasný obrys,“ vzpomínal Odstrčil. Ředitel elektrárny vydal nařízení o zákazu šíření informací o úrovni radiace.
Největší nebezpečí poškození, hlavně štítné žlázy, hrozí od radioaktivního plynu I 131 –jód, s poločasem rozpadu 8 dnů. „Navštívil jsem kolegu Igora z cechu chemie a připravili jsme mnoho litrů roztoku jodidu draselného, který dávkujeme do stovek ampulí, beru si přibližně 100 dávek. Následující den jsem si vzal dovolenou a objížděl jsem všechny rodiče a známé, aby přede mnou vypili jednu dávku,“ vzpomínal Odstrčil.
Tajně jsme měřili vzorky mléka
Princip ochrany před radioaktivním I 131 je při tom velmi prostý –štítná žláza se absolutně zahltí neaktivním jódem a ten radioaktivní se pak neusazuje ve štítné žláze a s močí odchází ven z těla. „V tomto případě náš stát absolutně zaspal a odpovědní pracovníci způsobili tenkrát celkové poškození štítné žlázy populace jako celku, což se prokazatelně projevilo v následujících letech. Viděl jsem řadu studií, zvýšil se statisticky i výskyt rakoviny. Nikdo za to nebyl po roce 1989 potrestán. Soudruzi to viděli jinak, naopak za několik dní odstartoval nedaleko Černobylu Závod míru na kolech,“ řekl Odstrčil. Ten tajně se svými kolegy měřil vzorky mléka, jetele, jarní zeleniny, salátu a ředkviček. Všude byly hodnoty o několik řádů překročeny.
Sousedům jsem zakázal sekat trávu
„Najednou jsme měli v přímém přenosu to, co jsme se učili. Sousedům jsem zakázal sekat jetel a pít mléko z jejich krávy, bylo to plné I 131,“ zakončil Odstrčil.
Zásadní bylo riziko vnitřní kontaminace. Dukovany vše zachytily dobře. Největší chybu udělal stát. Lidem se mělo zakázat vycházet, měli si okna oblepit páskami a hlavně vypít jodid draselný. Ten má dnes k dispozici každá rodina v okolí Dukovan.