„Plyn musel unikat poměrně dlouhou dobu, aby jeho koncentrace byla výbušná. Navíc ten prostor byl nejspíš nevětraný. Jinak by se koncentrace naředila vzduchem a výbuch by nenastal,“ vysvětlil mluvčí plynárenské společnosti RWE Luboš Falhauer.

Nejpravděpodobnější se tak jeví možnost, že plyn se v bytě hromadil přes noc.

„Ihned po tragické explozi jsme v domě provedli kontrolu našich zařízení až po hlavní uzávěr plynu, který je umístěn ve sklepních prostorech,“ říká Falhauer.

Jak dodává, další zařízení a vedení jsou ve vlastnictví jednotlivých majitelů bytů. Za ně si odpovídají sami.

„Jakmile bude rekonstrukce domu ukončena a majitelé bytů se budou chtít opět napojit, budeme se jim snažit vyjít vstříc. Rozhodně budeme požadovat novou revizi všech nově napojovaných zařízení,“ ujistil mluvčí.

Poznamenal, že podle dosavadních informací se kloní k variantě vyšetřovatelů, že v bytě ve druhém patře došlo k výbuchu plynu, který unikal z kamen.

Obyvatelé z poničeného domu mají nyní necelý měsíc na vystěhování. Pak už by měla začít částečná demolice a rekonstrukce jednotlivých bytů. „V objektu se zřítily dva stropy nad sebou. V některých částech domu jsou poškozené zdi, ale dům není nebezpečný. Není nutné jej zbourat,“ uvedl pro Deník statik František Futera.

Podotkl, že nájemníci si budou muset najít projektanta a firmu, která zpracuje projekt opravy domu. „Bude nutné nejspíš opravit i rozvody plynu,“ řekl Futera.

Fakta o tragickém výbuchu plynu

*  k explozi došlo v neděli 16. listopadu zhruba v 7.30 hodin
*  zemřela 33letá žena, zraněno bylo šest lidí včetně tří dětí
*  škoda byla vyčíslena na zhruba pět milionů korun
*  obyvatelé domu musí své věci vystěhovat do 10. prosince
*  rekonstrukce domu by měla trvat minimálně do léta příštího roku