„Město přislíbilo zvážení finančního příspěvku na rekonstrukci domu v případě, že bude ve stavebním řízení požadován nadstandard, který nebude možné hradit z pojištění domu. O tomto kroku však musí rozhodnout zastupitelstvo města,“ uvedl mluvčí magistrátu Václav Svoboda.

Sdružení vlastníků bytů by další pomoc rozhodně uvítalo. Celková škoda byla odhadnuta na pět milionů korun. Navíc se v domě objevily další velké praskliny.

Přestože lidé získají od magistrátu mimořádné sociální dávky a další peníze přijdou od pojišťovny, náklady na rekonstrukci budou vyšší.

„Je to tak. Nyní máme na účtu prvních sto tisíc korun, které zaslala pojišťovna na nejnutnější práce,“ upřesnila účetní sdružení Vladimíra Lipovská.

Obyvatelé domu si nyní ze svých bytů vystěhovávají věci, které zůstaly pohromadě. „Chodíme do bytů na vlastní nebezpečí. Máme ještě čas do 10. prosince. Pak dům předáme firmě, která jej zrekonstruuje. Nikdo zatím neumí odhadnout, jak dlouho budou opravy trvat. Všechno bude muset znovu posuzovat statik. Doufáme však, že příští Vánoce už strávíme doma,“ říká Daniela Hrušková, jež za sdružení vlastníků jedná.

Čtyři rodiny využily možnosti náhradního bydlení, avšak nájemní smlouva je na dobu určitou, půl roku. „Město nás však ujistilo, že smlouvu bude možné v případě nutnosti prodloužit. Doufáme, že to tak bude,“ dodala Daniela Hrušková.