Mohutný výbuch otřásl v pátek po osmé hodině večer Okružní ulicí v nejnovější zástavbě tohoto městečka ležícího pod Suchým vrchem na Orlickoústecku. Výbuch plynu tady totálně zdevastoval rodinný dům. Z trosek domu byl vyproštěn těžce zraněný muž, který utrpěl vážné popáleniny. Vrtulník záchranné služby ho dopravil do popáleninového centra pražské Nemocnice na Vinohradech.

„Když jsme zraněného muže vyprostili, komunikoval s námi. Byl hodně popálený a volal o pomoc. Ale především nám řekl, že byl v domě sám. To pro nás byla velmi důležitá informace,“ řekl Deníku jeden z letohradských dobrovolných hasičů, který na místě výbuchu zasahoval.

Příčiny výbuchu plynu zkoumají experti. Exploze byla tak mohutná, že rozmetala novostavbu a v okruhu zhruba sta metrů způsobila škody na okolních domech. Mohla také za zranění jednoho ze sousedů, který byl pořezán rozbitým sklem a musel být ošetřen v Orlickoústecké nemocnici.

Příčiny tragédie jsou předmětem šetření hasičů i policie. Už v pátek večer starosta Jablonného Miroslav Wágner Deníku řekl, že s největší pravděpodobností nešlo o technickou závadu, ale spíše o úmysl. „Nechci, aby se šířila panika v tom smyslu, že je něco v nepořádku s vedením plynu. Podle vyjádření některých hasičů mohlo jít o úmyslně způsobený výbuch,“ řekl starosta Deníku. Tuto domněnku potvrzuje i skutečnost, že tým vyšetřovatelů v sobotu nalezl pod troskami domu stopy na potrubí plynu, které svědčí o záměrném poškození. Co výbuch plynu iniciovalo, je stále v šetření, výsledky ale přinese až odborná expertiza. Škoda byla předběžně vyčíslena na 3 – 4 miliony korun.

V Jablonném se teď hodně spekuluje o tom, zda mohl zraněný muž, kterým je Němec žijící již delší dobu v Čechách, způsobit výbuch záměrně. Někteří z místních naznačují, že tak chtěl řešit partnerskou krizi. Zazněly i hlasy, které odsuzují skutečnost, že při svém zoufalém činu vůbec nemyslel na to, co může způsobit ve svém okolí, a že bylo velkým štěstím, když došlo jen ke zranění jediného dalšího člověka.

Světlo do události, která otřásla celým relativně poklidným podhorským městečkem, vnese až další vyšetřování.