Po výbuchu vznikl požár, který zaměstnanci uhasili. Jeden ze zaměstnanců se po vyšetření vrátil nazpět do práce, muž a žena jsou v nemocnici Litomyšli, řekl mediální zástupce firmy Martin Grmela.

"Nyní je předmětem šetření, zda šlo o vadu granátu, či o špatnou demontáž," řekla mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová. Vzhledem k tomu, že šlo o malý požár v hale, kde se likviduje munice, větší škoda společnosti nevznikla, dodala mluvčí. Při demontáži vybouchl granát RG4.

"Muž by měl být ještě dnes propuštěn z nemocnice, žena zůstane v ošetření několik dní. Má zlomenou ruku, bylo podezření na tepenné krvácení na krku, ale to se naštěstí nepotvrdilo," řekl Grmela. Ošetřující lékařka také očekává, že zranění oka nebude mít trvalé následky, dodal Grmela.

Na vyšetřování nehody se budou podílet pracovníci Ostravského báňského úřadu. Neštěstí se stalo při zakázce pro ministerstvo obrany. Na likvidaci nepotřebné munice, která má být dokončená do 27. listopadu, se podílelo šest firem. Celkem bylo zlikvidováno přes 4000 kamionů munice o celkové hmotnosti 46.627 tun, z toho v Poličských strojírnách 27.700 tun. Na projektu spolupracovaly společnosti Explosia Pardubice, STV Group, VOP-026 Šternberk a Zeveta Ammunition, uvedl Grmela.

RUČNÍ GRANÁT RG 4. Výška 84 mm, průměr 53 mm, hmotnost 322 g. Smrtící účinek střepin: bez pouzdra 5 až 10 m, s pouzdrem 15 m. Zranitelnost: bez pouzdra 200 m, s pouzdrem 200 m.

Tragičtější následky mělo v Poličských strojírnách neštěstí v červenci 1996. V objektu firmy vypukl požár po předchozím vznícení výbušniny používané pro výrobní účely. Jeden člověk uhořel, pět osob bylo zraněno. Škoda tehdy činila 75 milionů korun.

Společnost v provozu Munice a trhací technika (MTT) zajišťuje vývoj, výrobu, prodej, znehodnocování a ekologickou likvidaci zbraní, střeliva a výbušnin. Zabývá se rovněž výrobou pneumatických systémů, technologií pro měření i čerpání tekutin a dále produkcí dílů a sestav určených zejména pro automobilový průmysl. Poličské strojírny zaměstnávají 494 pracovníků.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE NA OBRÁZEK