Výcvikovému středisku, které by mělo sloužit hasičům na hradeckém letišti, opět svítá naděje.

Výstavbu centra podporuje současný ministr vnitra Jan Kubice, který včera navštívil Hradec Králové.

Původně měl projekt stát 1,9 miliardy korun, které by z 85 procent zaplatila Evropská unie. Nyní se hovoří o třetinové velikosti, a tím pádem i odpovídající ceně. V areálu bude chybět například ubytovací zařízení hotelového typu nebo polygon pro výcvik řidičů.

„Projekt polygonu by měl být zkrácen finančně o zhruba jednu třetinu, protože je potřeba reflektovat současnou i budoucí ekonomickou situaci v Evropské unii. Mohu vám garantovat, že projekt je posunut na období po roce 2014 a bude v Hradci Králové, nikde jinde být nemůže,“ řekl dnes novinářům Kubice.

Projekt výcvikového střediska v datech:

3. prosince 2008
– Hasičský záchranný sbor ČR (HZS) oznámil, že do roku 2013 v Hradci Králové vybuduje republikové centrum pro výcvik složek záchranného systému. Investice přijde na 1,9 miliardy korun a z 85 procent ji zaplatí EU. Radnice do projektu zdarma vloží pozemky a budovy na bývalém vojenském letišti ve Věkoších. Začít stavět se má na jaře 2010.

30. září 2009 – HZS oznámil, že výstavba výcvikového střediska by mohla začít v roce 2011, fungovat by mělo v roce 2013.

7. října 2010 – HZS oznámil, že výcvikové středisko bude stát asi o půl miliardy korun méně. Nepostaví se v něm sportovní a konferenční část. Celkové náklady by i po redukci měly činit asi 1,8 miliardy korun. Stavba má začít na jaře 2013 a sloužit by měla od začátku roku 2015.

Říjen 2010 – HZS vypsalo tendr na projektovou dokumentaci a zajištění vydání územního rozhodnutí pro výstavbu výcvikového centra.

Listopad 2010 – Ministr vnitra Radek John zrušil financování projektu v souvislosti „s ekonomickou realitou rozpočtu ministerstva na další roky“.