Tah vyjednávacího týmu ODS jít v Hradci Králové do koalice s vítězným hnutím ANO vyvolalo u některých zasloužilých straníků zděšení a zároveň tlak, aby od této spolupráce strana odstoupila. Pokud se tak nestane, hrozí odchodem z partaje. Jedním z rebelů, který už odchod z ODS oznámil, je její respektovaný člen Miloslav Plass. „Ti, co smlouvu s hnutím ANO podepsali, podepsali špinavou směnku, kterou nemohou splatit. Je to pošpinění dobrého jména ODS,“ řekl bývalý náměstek hejtmana, který dříve kandidoval i na hradeckého primátora. Ten za podpisem vidí ambice jednotlivců uzavřít jim prospěšný obchod:

„Zřejmě se jim líbila nabídka primátorského křesla a dalších pozic ve vedení města. Ve vyjednávání převážily osobní ambice před základními principy ODS a pravicové politiky.“ Podle Plasse však ještě není pozdě tento krok přehodnotit a ze „špinavého“ obchodu se vymanit. „Byl bych moc rád, kdyby se tak stalo. Ale nikterak nepřeceňuji svůj krok, kdy se odmítám zapojit do projektu centrálně řízeného z Prahy autoritativním vůdcem Andrejem Babišem. Ten je pro mě stejně nepřijatelný, jako komunisté a vláda před rokem 1989,“ dodal Plass. Na jeho stranu se přidal i bývalý primátor Hradce Otakar Divíšek. I on doufá, že ODS nakonec změní názor a vymaní se z područí ANO. Exprimátorovi Divíškovi vadí kromě ANO i zapojení Zelených.

HDK zbraně neskládá
„Hradecký demokratický klub a Koalice pro Hradec potvrzují, že nevstoupí do koalice s hnutím ANO. Oba subjekty pokračují v jednání o programových bodech s Pirátskou stranou a vyzývají ODS, aby pokračovala v jednání na půdorysu koalice sdružující subjekty respektující demokratické principy uvnitř i vně strany, prosazující veřejný zájem a zdravý rozvoj města Hradec Králové,“ informoval HDK ve svém prohlášení.

„Jestli po letech vystoupím z ODS? Ještě uvidím a vyčkám na další vývoj. Stále nám je předkládáno, že jde jen o předkoaliční smlouvu a jedná se i s dalšími subjekty,“ nechal se slyšet exprimátor Otakar Divíšek, který v případě vzniku radnice občanských demokratů se Zelenými a Babišovým ANO z ODS vystoupí:. „Pokud to udělají, tak se na to vykašlu. Nechci být součástí skupiny, kde vládne estébák, bolševik a téměř zloděj. A to celé ještě podtrhuje pakt s ekoteroristy v čele s Martinem Hanouskem,“ svérázně ukončil úvahu exprimátor.

Podle člena vyjednávacího týmu ODS Václava Řehoře , který letos kandidoval na radnici z posledního místa, je podpis koaliční smlouvy na spadnutí. „Oblastní rada předkoaliční smlouvu potvrdila. Zatím je ale předčasné mluvit o tom, kdy dojde k jejímu podpisu,“ uvedl Václav Řehoř, který se však k rebelujícím členům strany nechtěl vyjadřovat: „Chci si to s nimi nejdříve vyříkat.“