Odchodu s „holým zadkem“ se nemusí obávat společnost Atol, která v Hradci provozuje systém placeného parkování.

Kdyby město firmě předčasně vypovědělo smlouvu, dostane zpět peníze investované do systému. O zrušení smlouvy podle koalice vládnoucí radnici nejčastěji hovoří opoziční ČSSD. Komunální volby budou za dva roky.

„Pokud by došlo k jednostrannému kroku ze strany města, tak ho bude muset zaplatit. Podle koncesní smlouvy to vychází přibližně na 180 milionů korun,“ uvedl hradecký primátor Otakar Divíšek (ODS).

Podle náměstka primátora Josefa Malíře (Volba pro město) se částka skládá z nákladů, které firma investuje do nových parkomatů, zavedení zón v centru města, ale také do stavby parkovacího domu Katschnerka ve Wonkově ulici, která začala letos v létě a skončí na podzim 2009.
„Parkhaus by převzalo v nějakém horizontu město. Ale když bude Atol plnit základní principy smlouvy a zlepší komunikaci s veřejností, nevidím důvod, proč by se měla smlouva rušit,“ řekl Malíř.

Dokument podepsaný zástupci Atolu a radnice je k nahlédnutí na webových stránkách města. Sociálním demokratům vadí nejen délka kontraktu na třicet let, ale také cenová politika firmy.

„Kdybychom zvítězili ve volbách, tak chceme smlouvu zrušit nebo alespoň radikálně změnit. Od lidí tečou peníze do firmy a ten tok není vidět. Město není schopné aktivně ovlivňovat strategii parkování a ceny. Nebráníme se tomu, aby systém obhospodařoval soukromník, ale za jiných podmínek výhodných pro lidi,“ reagoval zastupitel za ČSSD Petr Luska

I kdyby smlouvu zrušila firma Atol, nebude podle náměstka primátora a člena představenstva Atolu Borise Hermana „škodná“. „Určitě by se snažili odstoupit s finančním vypořádáním, jako kdyby couvlo město. Opačná varianta je velmi nepravděpodobná,“ dodal Herman (ODS).