Rozhledna, která nese stejný název jako kopec, na němž stojí, se během krátké doby stala oblíbeným cílem turistů.  Vysoká chce proto do vyhlídky investovat další peníze.

Hotovo bude na jaře

Okolo jednatřicet metrů vysoké stavby by tak už na jaře mělo vyrůst odpovídající zázemí: dětské hřiště, posezení, altán i občerstvení.

„Zažádali jsme o dotaci na vybavení okolí, od Státního zemědělského intervenčního fondu jsme tímto získali kolem čtyři sta tisíc korun," uvádí zdroj financí starosta obce Jiří Horák.

„Od otevření navštívily rozhlednu vice než čtyři tisíce lidí. Tak vysoký zájem předčil všechna naše očekávání," pochvaluje si starosta.

Oblíbený cíl turistů

„Myslím si, že Milíř funguje dobře. Je to samozřejmě i tím, že je stavba úplně nová. Lidé se sem třeba přijdou podívat jednou, dvakrát a pak už je to nemusí zajímat. Ale rádi bychom, aby se rozhledna stala pravidelným cílem cyklistů nebo lidí, co vyrazí na procházku. Proto do ní chceme investovat," vysvětluje svůj záměr starosta.

Vylepšení by se mělo dočkat i širší okolí. „Z peněz, které si rozhledna vydělá na vstupném, vyspravíme okolní cesty a turistické značení. Na jaře bude rozhledna Milíř v plné parádě se vším všudy," slibuje Horák.

Otevřeno i v zimě

Jedinečná stavba ze dřeva a oceli měla být původně přes zimu zavřená. Teplé počasí však Miroslavě Danielkové, průvodkyni a kastelánce rozhledny, překopalo plány.

„O minulém víkendu tu bylo asi dvě stě lidí. Bylo krásné počasí i dobrá viditelnost, tak jsme otevřeli. A vyplatilo se – zájem byl skutečně veliký."

Oficiální začátek sezóny čeká Milíř od prvního dubna. Ale kdo ví, třeba bude otevřeno mnohem dříve. „Reagujeme aktuálně, podle počasí. Informace lidé najdou vždy na webu obce," dodává průvodkyně.

Podle ní Milíř vyhledávají lidé z celé republiky. Turisté i cyklisté. „Rozhledna se stala i cílem zahraničních výletníků.  Měli jsem tu cizince třeba z Chorvatska nebo z Kanady," uzavírá Miroslava Danielková.

Veronika Skřivanová