Kytice karafiátů v jedné ruce, výslužka ze zabíjačky ve druhé. „Dobrý den, to vám posílá váš vnuk Martin," zvoní tmavovlasý fešák u bytu 87leté seniorky na Slezském Předměstí. A dál už to všichni známe. Stará paní, potěšena milou návštěvou, zve neznámého muže dovnitř. Ten ji vzápětí žádá o rozměnění peněz. Když zjistí, kde je seniorka schovává, pošle ji pro vázu na kytku a hrnec na zabíjačku. A zatímco stařenka hledá vše potřebné, muž ji rychle okrade. Bere hotovost pět tisíc, mobil, do ruky ještě jeden hrnec a peláší pryč.

Na denním pořádku

Naprosto klasický případ, který v různých obměnách slýcháme co chvíli. Zrovna tento se stal v Hradci ke konci letošního ledna. Pachatel samozřejmě zmizel neznámo kam (hrozí mu až dva roky vězení) a důchodkyni zbyly jen oči pro pláč.

Takové podvody jsou ve východočeské metropoli na denním pořádku. A to přes veškerá možná varování, která senioři dostávají ať už od strážníků, nebo svých známých, kteří dopadli podobně. Staří lidé zkrátka doplácejí na svou důvěřivost.

Přesvědčí o čemkoli

„Osamocení starší lidé jsou mnohdy vděčni i za to, že je někdo zastaví na ulici a dá se s nimi do řeči," vysvětluje mluvčí městské policie Eva Kněžourová. Jenže z nevinně vypadajícího oslovení je často velmi blízko ke krádeži.

„Pachatelé jsou většinou slušně oblečení a důvěřivé seniory dokážou přesvědčit téměř o čemkoliv. Od nabídky rádoby zaručeně nejlepšího zboží, změny výhodnějších energií, půjčky na údajnou léčbu nemocného příbuzného, dárek ze zabijačky či výměnu zámku u dveří. To jsou však jen příklady toho, co všechno jsou schopni vymyslet si podvodníci," vypočítává mluvčí.

Dostat se do bytu je hračka. Podvodníci znají spousty fint
Podvodníci zkouší různé finty, jak se vám dostat do domu. Často například tvrdí, že jdou zkontrolovat nějaký spotřebič v domácnosti, nesou přeplatek z důchodu nebo výhru. Jsou ale i jiné způsoby. „Podvodník požádá obyvatele bytu o rozměnění peněz, a tak zjistí, kde má senior schované peníze. Poté stačí hostitele zabavit a cesta k penězům je volná. Zloději se do bytu snaží dostat i pod jinými záminkami, předstírají nevolnost, žádají o sklenici vody, propisovací tužku na napsání vzkazu a podobné věcí. Přestože v našem městě platí nařízení zakazující podomní prodej, spoustu podvodníků to neodradí a zkoušejí to dál," varuje mluvčí hradecké městské policie Eva Kněžourová a dodává, že pokud už vás někdo obtěžuje, kontaktujte okamžitě městskou nebo státní policii.