Za základ štědrovečerní tabule si letos připlatíme. Rybáři z Hradecka tvrdí, že na vině jsou dražší vstupy, hlavně krmivo.

Rozdíl je většinou tři až čtyři koruny

Největší producent ryb v regionu, Rybářství Chlumec nad Cidlinou, které hospodaří na více než 1800 hektarech vodních ploch, už zdražil. „Ceny jsou od 1. října o tři koruny vyšší. Nejvíce se projevily vyšší ceny krmiva,“ řekl ředitel Václav Pojar. Zda se ceny do Vánoc ještě změní, zatím nedokázal odpovědět. Ceník bude podle něho znám koncem měsíce. Firma vloni prodávala kapry 1. třídy na sádkách za 62 Kč, výběr za 68 korun.

Ceny už zvýšilo také Rybářství Holohlavy, které na předvánoční trh dodá 350 metrických centů kaprů a necelých dvacet metráků dalších ryb, například sumců, štik nebo candátů. „Ceny kaprů už jsme museli zvýšit. První třídu teď prodáváme za 69 a výběr za 75 korun. To je víc o tři až čtyři koruny. Za tyto ceny bychom měli prodávat i v předvánočním období. Za zdražení mohou vyšší ceny veškerých energií a především krmiva. Například cena pšenice stoupla o 120 procent,“ prohlásil majitel firmy Karel Dunas.

Přibližně 150 metrických centů kaprů a dvacet metráků doplňkových ryb připravuje pro vánoční trh místní organizace Českého rybářského svazu v Hradci Králové. „Výbor o cenách ještě nejednal, ale výrazně měnit by se snad nemusely. Pokud se cena zvedne, tak nijak rapidně. Vloni stálo kilo kolem 70 korun,“ uvedl hospodář hradecké rybářské organizace Václav Mikeš.