„Se strážníky městské policie jsme naprosto spokojeni. Už několik let s nimi máme uzavřenou smlouvu o odchytu psů a na situaci rozhodně nehodláme nic měnit," říká Vojtěch Šustek, tajemník obce Černilov.
Na velké toulavé psy by obec sama nestačila. „S malými pejsky si poradíme, zhruba čtyřikrát pětkrát do roka však voláme k odchytu městskou policii," doplňuje Šustek.
Na žádost obce by v příštím roce měli strážníci kromě odchytu psů působit i v oblasti prevence kriminality a dopravní výchovy. A to formou přednášek a praktické výuky dětí na dopravním hřišti.
Černilov kromě toho spolupracuje i se státní policií z nedalekých Třebechovic pod Orebem.
Desátým rokem v Předměřicích
Už desátým rokem dojíždí městská policie také do Předměřic nad Labem. „Strážníky využíváme pouze na dvacet hodin měsíčně, v červenci a v srpnu je to dvakrát taková doba. Na zavolání však přijedou i kdykoliv jindy," uvádí Stanislava Marková, starostka obce. Zastupitelstvo tu odsouhlasilo působení policie i na příští rok.
Téměř dvoutisícová obec strážníky využívá hlavně ke „krocení" místní mládeže, která se v Předměřicích shromažďuje a dělá problémy a hluk.
„Chtěli bychom vlastní policii, to bychom se ale v žádném případě nedoplatili. Dojíždění hradeckých strážníků vyjde obec přes dvě stě tisíc ročně, vlastní policie by byla mnohonásobně dražší," podotýká starostka. Stejně tak tu Předměřice zavrhly působení bezpečnostní agentury.
Rozšířené území strážníků je i v lesích kolem obce Běleč
Hradecko - Služby strážníků jsou podle ředitele městské policie naplánovány tak, aby neohrozily akceschopnost policie v krajském městě.
„Výjezdy strážníků jsou obcemi hrazeny v plné výši," potvrzuje letitou praxi ředitel hradecké městské policie Miroslav Hloušek. Platí za ně i třetí obec na Hradecku – Běleč nad Orlicí.
Strážníci dohlížejí i na městské lesy
„Hradec by uvítal, aby Běleč umožnila uzavřením veřejnoprávní smlouvy přístup strážníků do městských lesů, a to ve stejném osvědčeném režimu jako letos," uvádí tisková mluvčí královéhradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.
Kolik stojí městská policie?
Náklady na zajištění veřejného pořádku či odchytu psů se odvíjejí od mzdových nákladů, provozních nákladů na použití aut, opotřebení výstrojního materiálu a výzbroje, odchytových pomůcek a standardních režijních nákladů na službu strážníků.
Vše nyní závisí na tom, aby zastupitelstvo smlouvu schválilo. Radní Hradce Králové s návrhy již souhlasili.
Společné hlídky lesníků a strážníků v lesích v katastru obce Běleč nad Orlicí, které jsou ale v majetku krajského města, se již v minulosti osvědčily.
„Často zde totiž dochází k neoprávněným vjezdům motorových vozidel. Mohlo by zde docházet rovněž k vandalismu, krádežím a rozdělávání ohňů mimo vyhrazená místa. Lesníky trápí i obyčejné zaparkování před uzavřenou lesní závorou, což významně ztěžuje práci lesní technice, která často pracuje i o víkendech," vypočítává jednotlivé problémy mluvčí.
Na problémy si v minulosti už několikrát stěžovali i sami lesníci. „Dispoziční umístění lesů nahrává k využití různými kriminálními živly a poskytuje útočiště i skupinám lidí s cílem páchat přestupky nebo trestné činy," uvedl už před časem ředitel hradeckých městských lesů Milan Zerzán.
Hradečnice? Únik z města
Stezka Hradečnice je navíc podle jeho slov často zneužívána jako úniková cesta z města. Lesníci proto s velkým nadšením uvítali jakoukoliv pomoc od městských strážníků. Zajistit ochranu majetku na rozsáhlé ploše hradeckých lesů totiž sami zvládnout nemohou.