Rovných sto let trvání sboru si v sobotu připomněli hasiči ve Stračově, kteří mají 37 členů, z nichž je dvanáct žen. Oslavy zahájil průvod obcí na hřiště, kde pokračovala hlavní část dění. Kromě ukázek zásahů mohli lidé obdivovat také novější i letitou techniku.

Například více než půl století starou, ale stále funkční Tatru 805 stračovských hasičů nebo historickou stříkačku z Rosnic z roku 1899 taženou koňmi. „K našim nejčastějším zásahům patří pomoc v obci a výjezdy k dopravním nehodám. Naposledy to bylo v Klenici, kde se převrátil kamion převážející slepice,“ uvedl starosta SDH Stračov Jaroslav Mádle.

O deset let starší je hasičský sbor v Rozběřicích založený v roce 1897. Rozběřičtí pojali oslavy jako setkání několika generací. Omladina se pobavila při dětském dnu, dospělí při posezení u dobrého jídla a pití nebo na taneční zábavě a všichni při divadelním představení nebo ukázkách hasičů. O Rozběřicích lze tvrdit, že jsou hasičskou vsí. „Žije tady asi 150 obyvatel a máme 73 členů, takže k hasičům patří polovina obce. Mnohdy to jsou celé hasičské rodiny. V některých dokonce žijí čtyři generace hasičů,“ prohlásil starosta SDH Rozběřice Miroslav Osond.