Letohradu na Orlickoústecku zbývá do vypuknutí hlavních oslav 700 let od první zmínky o městečku přes rok a na webových stránkách již dlouho dopředu ohlašuje oslavy. Letohradští na nich pracují už od loňského roku, předběžný rozpočet si stanovili asi na 2,5 milionu korun. Patrně přijede skupina Olympic, budou se konat například řemeslnické trhy.

"Před oslavami bude velká kampaň v celostátních médiích. Chceme, aby se Letohrad dostal víc do povědomí veřejnosti nejen v blízkém okolí, ale i po republice. Letohrad se nyní stává centrem cyklostezek," řekl starosta Petr Fiala. Slavnosti by jistě významně podpořila návštěvou bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, jejíž otec, diplomat Josef Korbel, se v Letohradě narodil. Písemně však vzkázala, že v září se konají v USA volby a na oslavy se neuvolní.

Sedmisetleté výročí si letos připomínají ve Vysokém Mýtě. Příští víkend se vrátí do doby, kdy se stalo královským věnným městem. Rok na přípravách pracovala asi osmičlenná skupina, nyní v závěru se na akci za milion korun podílejí desítky osob. Stejně jako v Letohradě část výdajů zaplatí sponzoři.

"Nikdy se nezavděčíte všem, mohou říct, že by se peníze daly vynaložit jinak. Chceme ale, aby se lidé bavili. Jestli se přijde podívat tisíc dva nebo tři tisíce lidí, budeme rádi, hodně záleží na počasí," řekl starosta Vysokého Mýta Martin Krejza.

 

Účastí prezidenta Václava Klause na městských oslavách 750 let od založení města se nyní může chlubit Moravská Třebová. Podle starosty Josefa Ošťádala byla jeho návštěva pro mnohé lidi hlavním tahákem. "Projel se kočárem po náměstí a cesta do auta dlouhá pár metrů mu trvala asi půl hodiny, protože se zdravil s lidmi a podepisoval se," řekl starosta.

Investovat do kulturních akcích, středověké mučírny či zvát zvučná jména se městu jednoznačně vyplatilo. V den, kdy zavítal do Třebové prezident, si přišlo užít slavnosti asi 10.000 lidí, řekl Ošťádal. "Doposud jsme byli opomíjeným regionem s malým počtem obyvatel na pomezí tří krajů. Vloni navštívilo zámek 2000 lidí, letos už 12.000 návštěvníků, to je podstatný rozdíl," řekl starosta.