Uvažovaná stavba rozhledny na vrchu Milíř dostala ránu. Obec zřejmě nedostane na její zřízení očekávané peníze z EU.

Výbor regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod zveřejnil seznam 78 projektů, které splnily schválenou bodovou hranici a měly by dotaci po vyjasnění financování dostat. Rozhledna ve Vysoké mezi nimi není.

Stavba sice bude do konce roku zahájena, ale záhy kvůli nedostatku financí zřejmě skončí. „Mimořádné zasedání Sdružení pro obnovu rozhledny na Milíři rozhodlo, že jakmile to počasí dovolí, stavbu zahájíme. Byť jenom výkopové práce a betonáž základů,“ řekl starosta Vysoké a předseda sdružení Jiří Horák. Kdy bude rozhledna dokončena, však nedokáže odhadnout. Vše záleží na penězích.

„Nepřiznání dotace stavbu určitě zdrží. Věříme, že rozhlednu nakonec postavíme, i s pomocí evropských peněz,“ nehází flintu do žita Jiří Horák. Neskrývá rozčarování. „Velice by nás zajímalo, v jaké oblasti nám body scházely. O dotaci žádalo několik rozhleden, ani jedna nesplnila požadovanou bodovou hranici. Naproti tomu mají dotaci přislíbenou jasně komerční projekty. Rozhledna je nezisková, ta si na sebe nevydělá jako soukromý hotel. A těch je v
seznamu několik.“ říká.

Náklady na stavbu 25 metrů vysoké rozhledny mají dosáhnout 7,5 milionu korun. Vysoká žádala o dotaci 6,6 milionu.