Zdejší mateřská škola, jejíž kapacita zdaleka nestačí zájmu rodičů, bude moci v budoucnu přijmout více dětí. Umožní to přístavba plánovaná na nadcházející prázdniny.

„Při posledním zápisu se hlásilo 23 dětí, ale mohli jsme jich vzít jen pět,“ přiblížil situaci s nedostatkem míst v mateřince starosta Jiří Horák. Vysvětlil, že obec se rychle rozrůstá, například za posledních deset let se počet obyvatel zdvojnásobil na 1200 lidí, ale infrastruktura tomu neodpovídá. Vysoká se proto rozhodla kapacitu školky zvýšit, kvůli čemuž přesunula v rozpočtu jeden milion korun z jiné akce na mateřinku.

„Původně jsme s těmito penězi počítali na výstavbu živičné komunikace v horní části obce, kde se staví kanalizace, ale nakonec jsme se rozhodli peníze přesunout na školku. Povrch komunikace bude místo živice tvořit jen pojezdný povrch. Živici uděláme napřesrok,“ přiblížil změnu ve využití peněz z obecního rozpočtu Horák.

Vysvětlil, že obec s rozšířením školky počítá dlouhodobě, ale projekt na její kompletní přístavbu a modernizaci počítá s náklady 12,5 milionu korun. Vzhledem k tomu, že se v současnosti nenabízel žádný využitelný grantový projekt, obecní zastupitelé rozhodli o alespoň částečných změnách zmíněným přesunem jednoho milionu korun v rozpočtu.

„Vůči mateřské škole i obyvatelům s malými dětmi jsme cítili určitý dluh. Minulý týden jsme získali i souhlas hygieny, takže zahájení prací by nemělo nic stát v cestě,“ uvedl starosta. Mateřskou školu přes léto čeká změna vnitřních dispozic i vzhledu. Jedna učebna vyroste na stávající terase.

Od září letošního roku bude kapacita školky místo stávajících 28 už padesát dětí.